Праведники народів світу з України
Щорічно 14 травня в Україні відзначають День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. З нагоди цієї дати в рамках проєкту "Колоквіум з Гончарівкою" був проведений телеміст «Херсон – Одеса – Запоріжжя – Вінниця – Гермерсхайм – Познань... Праведники народів світу з України».
Його ініціаторами виступили консультанти КУ «Херсонський міський центр професійного розвитку педагогічних працівників» Херсонської міської ради Катерина ЧИХУН і Олена МАЙОРИХИНА та завідувачка відділу краєзнавства КЗ «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара» Ксенія ТОКОВИЛО. На захід були запрошені заступники директора з виховної роботи, вчителі історії, представники учнівського парламенту закладів загальної середньої освіти Херсона.
Гостями зустрічі стали онука видатного херсонського краєзнавця, Почесного громадянина Херсона, Праведника України Августа Вірлича, громадська діячка, журналістка, головна редакторка херсонського видання «Кавун. City», засновния громадської організації «Фундація імені Августа Вірлича» Євгенія ВІРЛИЧ, директорка Херсонського музею Холокосту Олена ГЕЛЬМАН, директорка Спеціалізованої школи «Хабад Любавич» з поглибленим вивченням івриту та англійської мови Лариса БОБАКОВА та здобувачі освіти школи «Хабад Любавич» м. Запоріжжя.
Цікаві розповіді, історії людей, які обирали порятунок дітей, а не власну безпеку, спогади та порівняння історії порятунку євреїв у часи Другої світової війни з подіями, що відбуваються сьогодні на Україні очікували на учасників зустрічі.
Здобувачі освіти школи «Хабад Любавич» м. Запоріжжя говорили про важливість пам’яті, директорка Спеціалізованої школи «Хабад Любавич» з БОБАКОВА вразила присутніх власною поезією-вдячністю до Праведників народів світу.
Завідувачка відділу краєзнавства Херсонської ОУНБ ім. Олеся Гончара Ксенія ТОКОВИЛО виступила з доповіддю «Місія добра херсонського священника Леоніда Гошкевича». Отець Леонід допомагав своїм прихожанам вижити під час різних політичних режимів, найбільше цінуючи не політичні ідеали, а людське життя. Під час нацистської окупації Леонід Іванович Гошкевич врятував більше 120 людей, провівши обряд хрещення і видавши відповідні документи. Це був шанс для євреїв залишитися живими. Пам’ять про його добрі, милосердні справи зберігається у серцях і розповідях не одного покоління врятованих і вдячних людей.
Директорка Херсонського музею Холокосту Олена ГЕЛЬМАН розповіла про Марію Процьку, мешканку села Корсунка Херсонської області, яка, ризикуючи власним життям, врятувала єврейських дітей.
Головна редакторка херсонського видання «Кавун. City», засновниця громадської організації «Фундація імені Августа Вірлича» Євгенія ВІРЛИЧ наголосила на важливості проведенні заходів, присвячених сумним, трагічним подіям, що водночас демонструють силу духу людей, вчать милосердю і взаємодопомозі, які є такими необхідними і в наш час. Під час свого виступу вона розповіла про порятунок єврейських дітей членами її родини, про нагородження її дідуся, Августа Вірлича, як представника милосердної і безстрашної родини званням «Праведник України». Цю нагороду Август Ернестович дуже цінував і все своє життя присвятив саме правозахисній діяльності. Він також багато часу приділяв краєзнавчій роботі, за що був удостоєний звання «Почесний громадянин міста Херсон». У 2024 році на честь видатного історика, краєзнавця, науковця і правознавця був названий провулок у середмісті Херсона.
Історія подвигу українців, які простягнули руку допомоги євреям під час Другої світової війни, має своє продовження. У ХХІ столітті українцям допомагають нащадки тих, кого вони врятували у ХХ столітті. Адже, як говорить Головний рабин України Моше Реувен Асман: «Світ нині розділився на добро та зло, але ми з вами стоїмо на стороні світла і беззаперечно Переможемо!»