Білозерський район

БІЛОЗЕРСЬКИЙ РАЙОН

Районний центр - смт Білозерка

Населені пункти Білозерського району

Дата утворення:  1 квітня 1939 року.

Географічна характеристика:  Білозерський район розташований у південно-західній частині Херсонської області. Його розділяє на дві частини обласний центр - південну і північну. З півдня і сходу район омивають води Дніпро-Бузького лиману і Дніпра, на північному сході - Інгульця, що впадає тут же в Дніпро. Біля смт Білозерки розташовано озеро Біле., довжина якого 4 км, ширина до 2 км, та загальною площею 4,92 км. кв. Білозерський район межує з Олешківським та Бериславським районами Херсонської області, а також з Миколаївською областю.
Площа: 1,7 тис. км кв. 6 % від території області.

Символіка району: Герб та прапор Білозерського району були затверджені на сесії районної ради.Опис символіки.

Кількість населених пунктів: На території району знаходяться 1 селище міського типу, 55 сільських населених пунктів.

Населення району: За статистичними даними, наведеними на сайті Білозерської райдержадміністрації, на 01 січня 2015 року на території району проживає 65,574 особи.            

Коротка історична довідка: Свою назву район отримав від назви озера, яке знаходиться у цім краї - озеро Біле. По території району не раз прокочувались численні племена, які залишили тут щедрі пам'ятні сліди. В античну епоху територія району входила до складу Ольвійської хори – давньогрецького міста –колонії, центр якого був розташований на території сучасної Миколаївської області. Починаючи з часів античності, територія щільно заселялася. Спочатку греками – колоністами. Пізніше ці землі в II ст. потрапили в сферу впливу Римської імперії, на річці Інгулець (біля сучасного села Дар’ївка) розташовувався римський військовий табір.
Тривалий час після падіння Римської імперії протягом наступних пів сторіччя тут виникали лише стійбища кочівників. Наприкінці XIVст землі потрапили під юрисдикцію Великого князівства Литовського. Литовський князь Вітовт побудував в 1398 р. фортецю Св. Іоанна. В II половині XV ст. ці землі були завойовані Османською імперією.  Протягом XVII – XIX землі знаходилися під впливом українського козацтва, яке вимушено було відстоювати ці порубіжні землів в боях. В XVII ст. запорожці міцно закріпилися на цих землях і у 1734 році заснували Перевозьку (Інгульську) паланку.  
Виняткове значення мала ця територія в період російсько-турецької війни 1787-1791 р. - в урочищі "Глибока Пристань" була розташована корабельня, на якій оснащувалися побудовані в Херсоні військові кораблі.
Білозерський район у сучасних кордонах до 1917 р. складався із трьох волостей: Станіславської, Посад-Покровської, Білозерської. Після 1917 року старий адміністративно-територіальний поділ Херсонщини, як і всієї України, був ліквідований.
У 1923 р. відбулася перша реформа адміністративно-територіального поділу УРСР за єдиним планом - був ліквідований поділ на повіти і волості. У 1930 р. ліквідовані округи, в Україні встановлена двоступенева система управління: район - область. У 1932 р. в Україні створено 5 областей: Вінницька, Дніпропетровська, Київська, Одеська та Харківська. До складу Одеської області входив Херсон як місто обласного підпорядкування і 9 районів. 22 вересня 1937 року з Одеської області була виділена Миколаївська, до складу якої увійшли Херсон і 12 районів, територія яких нині входить до складу Херсонської області.
Указом Президії Верховної Ради Української РСР № 79 С № 32/7 від 1 квітня 1939 року з Херсонської міської ради виділена сільська територія і утворений сільський район з центром у селі Білозерка: "Присвоїти району найменування - Білозерський. Включити до складу Білозерського сільського району Посад-Покровську, Киселівську, Чор-нобаївську, Арнаутську, Білозерську, Кизій-Міську, Широко-Балківську, Царево-Дарську, Станіславську, Надеждинську, Олександрівську та Лупарівську сільські ради Миколаївської міськради". У 1939-41 роках належав до Миколаївської області, від 1941 року — у складі Херсонської області.
3 січня 1963 року у відповідності з Указом Верховної Ради УРСР від 30 грудня 1962 року територія Білозерського району збільшилась у зв'язку з ліквідацією Херсонського сільського району.

Природно-ресурсний потенціал: Окрасою Білозерського району є природний комплекс Дніпровських плавнів, що представляють собою складну систему островів, вкритих заростями очерету, травою й деревами. Найдивовижнішою  перлиною  Білозерки  є  Біле  озеро,  особливої чарівності і загадковості якому надають такі унікальні рослини, як біле латаття та жовті глечики, які ростуть понад берегом. У районі — Бакайський заказник (держ. значення), Софіївський та Станіславський заказники, 3 пам’ятки природи.

Розвиток промисловості та сільського господарства: Важливе місце в житті району, його економіці, належить сільському господарству. Пріоритетними напрямками діяльност є: рослинництво, переробна промисловість, туризм. Сільське господарство району багатогалузеве. Основною галуззю є рільництво, овочівництво та тваринництво. Провідними культурами є пшениця, ячмінь, кукурудза, а з технічних культур – соняшник, цукровий буряк, рецина, з овочів – помідори, перець, капуста тощо. Унікальні умови прилиманної зони дають можливість для вирощування винограду та плодів.
Діючі сільськогосподарські підприємства : ПОК «Зоря», ПСП «Прибій», ТОВ «Весна», ПОСП «Маяк», СК «Радянська земля», ПП «Криниця», Агрофірма-радгосп «Білозерський», ТОВ «Мрія», СВК «Дружба», ДП «Копані», ЗАТ «Чорнобаївське», РКПП «Славутич», ТОВ «Дніпро», СТОВ «Колос», СВК «Обрій», ПСП «Степ», ПСП «Промінь».

Освіта та культура:  В районі є розгалужена  мережа загальноосвітніх  шкіл, дошкільних закладів, лікарень, лікарських амбулаторій, поліклінік, аптек, клубів та будинків культури. На 1 січня 2015 року у Білозерському районі діє 29 загальноосвітніх установ (при них 28 шкільних бібліотек), 30 дошкільних закладів, 4 дитячі позашкільні установи, 31 будинок культури та 34 бібліотеки. Працює кінотеатр ім.О. Довженка, Білозерський районний музей та Музей бойової та трудової слави села Чорнобаївка, Центр дитячої та юнацької творчості, Станція юних натуралістів, ДЮКФП, три музичні дитячі школи. Є дві зони відпочинку : Кізомис та Токарівка, 2 стадіони, 22 футбольних поля, 20 культових споруд, 40 релігійних громад. Відомі художні колективи : самодіяльні народні хори з с. Чорнобаївки, с. Станіслава,  с.Олександрівка,  самодіяльний ансамбль народної пісні «Ольвія».

Періодичне видання:  громадсько-політична районна газета  Білозерського району «Придніпровська зірка», перший номер якої вийшов у 1939 році.

Архітектурні та монументальні споруди: У селі Токарівка є храм Святої Рівноапостольної княгині Ольги. У селі Садове зберігся пам’ятник герою російсько-турецької війни 1787-1791 рр., генерал-майору Івану Максимовичу Синельникову.

Археологічні пам'ятки: Білозерський район Херсонської області - один з найбагатших регіонів Херсонщини за кількістю та різноманітністю пам'яток археології.  У районі такими пам'ятками є поселення доби бронзи, античні городища та поселення, пізньоскіфське городище, античний та пізньоскіфський грунтові могильники, кургани скотарів (енеоліту, доби бронзи, раннього залізного віку, середньовіччя). Більшість пам'яток археології на цій території представлена поховальними комплексами - курганами. Усі археологічні пам’ятки –154 кургани, 8 поселень, 4 городища, 2 грунтові могильники – знаходяться на державному обліку. Опис археологічних пам'яток Білозерського району та їх досліджень

Видатні уродженці та земляки району. Славиться Білозерський район своїми видатними уродженцями : професор Московського державного університету С.Скадовський (смт. Білозерка); український художник М.Скадовський (смт. Білозерка);  народна артистка України, солістка Одеського академічного оперного театру, Л.Ширіна (смт. Білозерка); письменник І.Гайдай (с.Широка Балка, 1923 р.н.); заслужена артистка України З.Дігтяр (с. Кізомис); генерал – лейтенант І.Гаркуша (с.Станіслав, 1921 – 2001рр.); генерал – майор Г.Атаманенко (с.Станіслав); лауреат Державної премії СРСР О.Корчинський (с.Інгулець, 1939 р.н.); актриса П.Куманченко (с.Музиківка, 1910 – 1992рр); видатний актор та режисер С.Бондарчук (с.Білозерка, 1920 – 1994рр); доктор філологічних наук, професор, директор Інституту іноземної філології Херсонського державного університету Л.Руденко (смт Білозерка); кандидат психологічних наук  О.Скороходова (с.Білозерка, 1914 – 1982рр); Герої Радянського Союзу Д.та О.Плахотніки (с.Ул'янівка, 1910 – 1994рр., та 1907 – 1997рр),  І.Собко (с.Кізомис, 1919 – 1978рр),  П.Чепінога (с.Іванівка, 1912 – 1968рр); Герої Соціалістичної Праці Г.Воронова (с.Інгулець),О.Даник (с.Чорнобаївка), П.Михайлівський (смт Білозерка), В.Івановський (с.Микільське), В.Стеценко (с.Інгулець), Є.Шпак (Шевченко) (смт Білозерка), Г.Чабанов (с.Кірове).

Видатні уродженці та земляки району:

Бондарчук Сергій  Федорович
(25 вересня 1920 р., с. Білозерка)
актор, режисер

Василенко Микола Олександрович
(1924 р.н., с. Загорянівка)
поет, письменник,
член Національної спілки письменників України,
Почесний громадянин міста Херсона
Гайдай Іван Іванович
(10 жовтня 1923 р., с.Широка Балка)
український письменник, журналіст
Голобородько Юрій Костянтинович
(9 січня 1927 р., с.Станіслав)
прозаїк, член національної спілки письменників України
Довгань Сергій Васильович
(1952 р.н., с. Токарівка)
державний діяч
Кручоних Олексій Єлисейович
(р.н.1886. с.Музиківка)
поет-футурист
Куманченко Поліна Володимирівна
(21 жовтня 1910 р., с.Музиківка)
актриса, лауреат Державної премії ім.Т.Г.Шевченка

Моторний Дмитро Костянтинович
(1932 р.н., с. Рязанчини Бобринецького р-ну
Кіровоградської обл.)
Герой України, заслужений працівник
сільського господарства
 
Скороходова Ольга Іванівна
(31 липня 1911 р., с.Білозерка)
радянський педагог, вчений-дефектолог,
Скадовський Микола Львович
(1846 р., с. Білозерка)
художник


Використані джерела:

Оленковський М.П. Археологічні пам’ятки Білозерського району Херсонської області. Каталог - довідник. –  Херсон: Айлант, 2004. – 76 с.; 29 іл.

Корисні інтернет-посилання:

Білозерська районна державна адміністрація: офіційний сайт

Блог Білозерської районної центральної бібліотеки  http://bilozerkacbs.blogspot.com

Календар подій

     1 23
4 5678910
1112 13 14 151617
18 19 2021222324
25262728293031