ВИДАТНІ ПОСТАТІ ХЕРСОНЩИНИ

Період з 1917 по 1991 р.

 

 ВАСИЛЕНКО МИКОЛА ОЛЕКСАНДРОВИЧ

[1924-2018]  
поет

Василенко Микола Олександрович народився 1 травня 1924 року в с. Загорянівці Білозерського району в селянській родині.
До війни закінчив 9 класів в м. Херсоні. У 1943 році його вивезено на примусові роботи до Німеччини, у 1947 - його заарештовано органами держбезпеки з політичних мотивів, звільнено у 1955 році зі зняттям судимості.
У 1960 році М. О. Василенко закінчив Горлівський індустріальний технікум, що на Донеччині.
Працював електриком, майстром, старшим інженером на херсонському винзаводі. Друкувався в часописах "Україна", "Вітчизна", "Донбас", в колективних збірниках.
"Микола Василенко з молодої генерації поетів 40-х років, які з політичних мотивів по війні були репресовані й відбували ув'язнення в сумнозвісних сталінських таборах посиленого режиму і які найбільше усвідомлювали ерозію духовних устоїв народу, культ сили й соціальну несправедливість. За колючим дротом формувався їхній неординарний світогляд, естетичний смак і погляд на поезію як на засіб самовираження і самопожертви. Їхня поетична творчість, збережена ціною ризику, співзвучна пафосу наших днів, вона працює на перебудову людських душ, утверджує оптимізм і віру в незнищенність народного духу", - так висловився про свого багатолітнього приятеля Григорій Кочур, лауреат Національної премії ім. Т. Г. Шевченка та премії ім. М. Рильського, який розділив гірку долю в'язнів і розумів Миколу Василенка так, як, може, ніхто і ніколи не розумів...
У 1990 році вийшли друком поетичні збірки "Нєбовий ключ" і "Очна ставка". Вірші поета позначені правдивістю й одвертістю, виваженістю і суворою прямотою, простотою й водночас філософською заглибленістю.
На формування світогляду письменника мали вплив твори В. Винниченка, Є. Маланюка, М. Куліша. 
1989 року Василенко був серед організаторів Народного руху України на Херсонщині, він делегат усіх його з’їздів. Був членом управи Херсонської обласної організації Всеукраїнського товариства політв’язнів та репресованих, ради «Меморіалу», «Просвіти», старійшиною Українського козацтва, членом ради КУІН (Конгресу української інтелігенції). 1992 року прийнятий до Національної спілки письменників України. Був членом редколегії часопису «Вісник Таврійської фундації», очолював Херсонську міську благодійну організацію «Таврійська фундація» (осередок вивчення української діаспори).
З приходом у квітні 1994 року до Херсонського літературно-мистецького гурту "Малючок-степовичок" поет почав писати для дітей, (поема-казка "Жариста шабля", 1996). 
Автор 9 поетичних книг. Остання — «Відлуння неспокою» — вийшла друком у 2017 році. Писав книги для дітей, оповідання, повісті та романи. Найвідоміші: історичний роман «Уламки імперії» (2002) — про розпад імперії Олександра Македонського та «Лаодика — царица Селевкидии» — у перекладі російською (2008).
Микола Василенко – перекладач поетичних творів з англійської, німецької, угорської, словацької, чеської, польської, болгарської, білоруської, російської, ідіш та інших мов. Перші свої переклади він здійснив, коли був політв’язнем (1947-1955). Він – гідний продовжувач перекладацьких традицій Григорія Кочура, сутність яких – збереження духу, змісту і форми оригіналу. Тому підтвердження – книга «Транзит самоцвітів».  Микола Олександрович - автор понад 50 статей з питань літератури в періодиці та літературно-художніх збірниках.
Василенко Микола Олександрович – член Національної спілки письменників України, лауреат літературної премії ім. Василя Мисика, Всеукраїнської премії Яра Славутича, лауреат Всеукраїнського літературного конкурсу патріотичної поезіїї ім. Катерини Мандрик-Куйбіди. Помер 8 вересня 2018 року.
Звання «Почесний громадян міста Херсона» присвоєно рішенням Херсонської міської ради від 31.08.2016 № 322 за активну громадянську позицію, благодійну та культурно-просвітницьку діяльність.

* Усі представлені матеріали публікуються за згодою та з дозволу автора.

ОЗНАЙОМИТИСЬ З ПОЕЗІЄЮ  МИКОЛИ ВАСИЛЕНКА
 
ПРО ТВОРЧІСТЬ МИКОЛИ ВАСИЛЕНКА

Настав час збирати каміння...  : (про Миколу Василенка) // Щерба Таїсія Миколаївна. Причетні до Слова : (нариси, штрихи до літ. портр.) / Таїсія Щерба. - Херсон, 2001. - С.65-91.     Читати

ФОТОГАЛЕРЕЯ

Календар подій

    1 2 3
456 7 8 9 10
11 121314151617
181920 21 222324
252627282930