Вкрадена культура Херсонщини
Серед воєнних злочинів, які вчиняють російські окупанти в Україні, особливе місце посідають злочини проти культурної спадщини. На території України до початку повномасштабної війни діяло понад 5 000 музеїв, 65 історико-культурних заповідників та близько 170 000 пам’яток, у тому числі сім об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Міністерство культури та інформаційної політики України вже зафіксувало понад 800 випадків руйнувань російськими військами об’єктів культурної спадщини України. Ця цифра зростає з кожним днем і все ще не охоплює всіх територій та пошкоджень.
Країна-агресор намагається знищити Україну як державу, а український народ як націю, не лише руйнуючи інфраструктуру, економіку України, вбиваючи її мешканців, але й завдаючи нищівних ударів саме по українській культурі. Бо лише знищивши культуру народу, можна знищити сам народ. Пограбування музеїв і вивезення експонатів, демонтажі й викрадення пам’ятників, спалення українських книжок, русифікація шкіл і заміна дороговказів — це чи не найперше з того, що російські загарбники неодмінно вчиняють на окупованих територіях.
Херсон ‒ єдиний обласний центр України, який росіянам вдалося захопити одразу після початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року. Його звільнення наочно продемонструвало, яке майбутнє готували загарбники для окупованих територій. За період окупації, особливо протягом останніх трьох тижнів, російські військові та їхні поплічники з представників влади сплюндрували і пограбували музеї, розкрали архіви, знищили бібліотеки.. Про культурний геноцид на території Херсонської області читайте в розділі «Злочини Росії проти культурної спадщини Херсонщини» на проєкті «Краєзнавство Таврії».