ВИДАТНІ ПОСТАТІ ХЕРСОНЩИНИ

Давні часи (до 1917 року)

 

 ДУБИНДА ПАВЛО ХРИСТОФОРОВИЧ

 

 
[1914-1992]
Герой Радянського Союзу

Народився 1914 року в селі Прогної (зараз село Геройське Голопристанського району) на Херсонщині. Закінчивши 7 класів, працював у рибколгоспі. На військово-маорському флоті служив з 1936 року. Військову службу Павло Дубинда починав на крейсері «Червона Україна». В  перші  дні  Великої  Вітчизняної  війни  він  разом з товаришами був посланий на сухопутний фронт і зарахований у 8-му окрему бригаду морської піхоти Чорноморського флоту. П. X. Дубинда брав участь у боях під час героїчної оборони Севастополя, а пізніше командував стрілецьким відділенням 293-го гвардійського стрілецького полку 96-ї гвардійської стрілецької дивізії,
Першим орденом Слави Павло Христофорович  нагороджений 5 вересня 1944 року за героїзм, виявлений під час звільнення польського села Скорлупка. В цьому бою він першим увірвався в траншеї ворога, гранатами і вогнем з автомата знищив більше десяти гітлерівців.
Через кілька днів у боях за населений пункт Мостувка на підступах до Варшави він замінив тяжко пораненого командира взводу. Діючи сміливо і рішуче, взвод виконав завдання: перерізав залізницю і знищив кілька десятків фашистів.
Поранений під час атаки Дубинда не покинув поля бою, а коли був поранений командир роти, очолив роту і сприяв звільненню села Мостувка. За мужність і ініціативу в цьому бою він був нагороджений орденом Слави 2-го ступеня.
22 жовтня в наступі на глибокоешелоновану оборону ворога в районі міста Шталлджен (нині місто Нестеров) Павло Христофорович Дубинда замінив пораненого командира взводу і повів в атаку бійців на штурм ворожих позицій. Він першим увірвався в ворожу траншею, знищив близько десятка гітлерівців, узяв у полон офіцера. За цей і нові подвиги 20 січня 1945 року він був нагороджений третім орденом Слави.
В січні 1945 року П. X. Дубинда відзначився під час прориву оборони ворога на Губинському напрямку в час звільнення села Подункен. Здійснивши вмілий обхід ворожих позицій, він із своїм взводом раптово атакував гітлерівців, вибив їх з траншей. Взвод знищив майже півсотні фашистів. За цей подвиг Дубинда був нагороджений орденом Богдана Хмельницького 3-го ступеня.
Після цього він не раз відзначався в боях у Східній Пруссії. 15 березня 1945 року його взвод визволив село Бладнау і знищив близько роти ворожої піхоти, захопив дві гармати.21 березня його взвод мужньо відбивав контратаки батальйону   фашистів.    У   рукопашній    сутичці   Павло Христофорович захопив ворожий кулемет і відкрив з нього вогонь по гітлерівцях. В цьому бою взвод узяв в полон сорок фашистів.
За мужність і героїзм гвардії старшині П. X. Дубинді Указом Президії Верховної Ради СРСР 29 червня 1945 року було присвоєне звання Героя Радянського Союзу.
Після війни Павло Христофорович знову вернувся на флот, на одне з суден китобійної флотилії «Слава». Жив у місті Херсоні. Помер 22 жовтня 1992 року.
Ім'ям Павла Христофоровича було названо пасажирський теплохід - "Герой Дубинда".

Календар подій

     12
345 6 789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31