КАХОВСЬКИЙ РАЙОН
Районний центр - місто Каховка
Населені пункти Каховського району
Дата утворення: 7 березня 1923 року.
Географічна характеристика: Каховський район розташований у центрі Херсонщини. На півночі межує з Горностаївським районом, на сході - з Нижньосірогозьким і Новотроїцьким районом, на півдні - з Чаплинським, на заході - з Олешківським районом і містом Нова Каховка, по руслу Дніпра на північному заході - з Бериславським районом. З території району починається 400-кілометровий Північно-Кримський канал, який подає дніпровську воду до АР Крим, та 130-кілометровий Каховський магістральний канал, яким подається вода для зрошення на близько 400 тис. гектарів у Херсонській і Запорізькій областях. Відстань від обласного центру: залізницею - 90 км, автошляхом - 90 км.
Площа району: 145 084 га, 5,1% від площі області.
Символіка району: Герб та прапор Каховського району були затверджені на сесії районної ради. Опис символіки.
Населення району: Станом на 1.01.2019 р. населення району становить 35000 осіб.
Кількість населених пунктів: На території району знаходяться 1 місто, 1 селище міського типу, 8 селищ та 35 сіл.
Коротка історична довідка: Каховський район створено 07 березня 1923 року згідно з постановою Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету “Про введення нового адміністративного територіального поділу УРСР”. Каховський район ввійшов до складу Херсонського округу Одеської губернії.
1929 став роком масової колективізації і крутої зміни для мільйонів селян. На 15 листопада 1930 року в Каховському районі налічувалося 35 колгоспів, які об’єднували 5038 добровольців. Згідно Постанови ВУЦВК від 03.02.1931 року “Про реорганізацію районів” до складу Каховського району увійшла частина господарства ліквідованого Горностаївського району. З 1935 року територія району скоротилася, у зв’язку з відновленням Горностаївського району.
У вересні 1941 року німецько-фашистські війська окупували Каховку та населені пункти району, вчинивши жорстоку розправу над військовополоненими, мирними жителями, жінками, дітьми, людьми похилого віку. В роки Другої світової війни більше 6 тисяч каховчан пішло на фронт, майже 2 тисячі з них не повернулися. 1785 каховчан були нагороджені бойовими орденами та медалями. 02 листопада 1943 року місто Каховка та прилеглі населені пункти району були визволені з-під окупації силами 3-ї Гвардійської стрілецької дивізії. Відбудова сільського господарства після німецької окупації (1941-1943 рр.) закінчилася на початку 50-х років.
У 1959 році відбулася реорганізація району: у зв’язку з будівництвом Каховської ГЕС, частина прилеглої до будови території була відведена під будівництво міста Нова Каховка. В той же час з Каховського району виділився у самостійний Новомаячківський район. Невдовзі територія Каховського району знов збільшується за рахунок ліквідації Новомаячківського району. Ця тенденція продовжується і в 1963 році, коли після Указу Президії Верховної Ради УРСР “Про укріплення сільських районів до розмірів територіальних виробничих колгоспно-радгоспних управлінь” до складу Каховського району увійшли села колишнього Горностаївського району. Кількість населених пунктів району досягла 65.
В 60-х роках на порядку денному стало питання забезпечення сталого розвитку сільського господарства та отримання гарантованих врожаїв в зоні ризикованого землеробства шляхом будівництва найбільшої в Європі зрошувальної системи. В 1965 році почалося спорудження промислової бази водогосподарського будівництва. 31 травня 1969 року в котлован головної насосної станції укладено перший кубометр бетону. 3 липня 1973 року дніпровська вода ввійшла в канал та пішла на поля.
Природно-ресурсний потенціал:
Розвиток промисловості та сільського господарства: На території району функціонують 101 підприємство, з них 10, що обслуговують сільське господарство. Провідне з підприємств — компанія ЗАТ «Чумак», яка не тільки переробляє сільськогосподарську сировину, а й сприяє впровадженню в овочівницькій галузі найсучасніших технологій. Також працюють ВАТ «Каховська харчосмакова фабрика» і харчокомбінат райспоживспілки.
Пріоритетні напрямки діяльності: тваринництво, рослинництво.
Освіта та культура: Розвинута в районі гуманітарна сфера, в якій функціонує 31 школа та 25 дошкільних дитячих закладів. Широко відомий за межами району Каховський державний аграрний технікум в селі Коробки та аграрний професійний ліцей в селищі Зелений Під (до 2016 р. - Червоний Перекоп). До послуг населення 40 лікарняних закладів, більше 30 будинків культури і клубів, понад 30 бібліотек.
Періодичне видання: Виходить друком районна газета «Каховська зоря».
Архітектурні та монументальні споруди:
Археологічні пам'ятки: У Каховському районі такими пам’ятками є стоянки мисливців кам’яного віку, поселення та залишки стійбищ скотарів (енеоліту, доби бронзи, раннього залізного віку, середньовіччя), пізньоскіфське городище, ґрунтові могильники доби бронзи та середньовіччя. Більшість пам’яток археології представлена поховальними комплексами – курганами. Усі стоянки та стійбища є місцями короткочасних або відносно нетривалих зупинок мисливців та скотарів. Археологічна карта Каховського району.
Видатні уродженці та земляки району:
Братан Микола Іванович (1935 р.н., с.Семенівка) поет, письменник, Заслужений діяч мистецтв України |
|
Вірчис Володимир Володимирович |
|
Горобець Тарас Павлович (1901 р.н., с.Софіївка) військовий, Герой Радянського Союзу |
|
Жихарев Микола Семенович (1936 р.н., с. Семенівка) письменник |
|
Жук Михайло Іванович (1883 р.н., м.Каховка) поет, художник |
|
Зюзь Іван Іванович (1923 р.н., с. Любимівка) військовий, Герой Радянського Союзу |
|
Найдьонова Віра Опанасівна (1948 р.н., с. Заозерне) директор державного підприємства «Дослідне господарство «Асканійське» Інституту олійних культур Української академії аграрних наук», Герой України |
|
Несін Віталій Леонідович (1984 р.н., м. Каховка) український футболіст, нападник |
|
Нижеголенко Валентина Михайлівна (1936 р.н., с.Дніпряни) письменниця |
|
Овсянико-Куликовський Дмитро Миколайович (1853 р.н., м.Каховка) літературознавець, мовознавець |
|
Спендіаров Олександр Опанасович (1871 р.н., м. Каховка) вірменський композитор, диригент, народний артист Вірменії |
|
Фомін Євген Павлович (1910 р.н., м. Каховка) поет |
|
Каховський Михайло Васильович
Панкєєви
Росошик Василь Лаврентійович
Використані джерела:
Корисні Інтернет-посилання:
Квітуй, зростай, Каховщино моя!
Офіційний сайт Каховської районної державної адміністрації
Перлини Каховки