ВИДАТНІ ПОСТАТІ ХЕРСОНЩИНИ

Давні часи (до 1917 року)

 

 ПОТЬОМКІН ГРИГОРІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ

[1739-1791] 
державний і військовий діяч,
генерал-фельдмаршал 

Коротка біографічна довідка

 Потьомкін Григорій Олександрович народився в с.Чижово на Смоленщині (Росія) у дворянській родині.
 У 1762 році Потьомкін Г.О., перебуваючи на службі у гвардії, брав участь у двірцевому перевороті, внаслідок якого Катерина ІІ здобула російський престол. Потьомкін Г.О. - учасник російсько-турецької війни 1768-1774 років. Ставши у 1774 році фаворитом Катерини ІІ, набув вирішального впливу на державні справи. За його участю придушено селянську війну під проводом О.Пугачова. У 1775 році за ініціативою Г.О.Потьомкіна ліквідовано Нову Січ.
 У 1776 році Потьомкіна Г.О. призначено новоросійським, азовським і астраханським генерал-губернатором.
  За приєднання Криму до Росіїу 1783 році він дістав титул "князя Таврійського".
Г.О.Потьомкін сприяв розвитку причорноморського краю.
Відповідно до указу Катерини ІІ на ім'я Г.О.Потьомкіна 18 червня 1778 року засновано м.Херсон. Вперше Г.О.Потьомкін прибув в Херсон у травні 1780 року з чималими коштами на будівництво та благоустрій міста. Ним визвано з Росії 2000 майстрів, столярів, ковалів та каменярів для корабельного та міського будівництва, перевів з своєї четвертої дивізії 10 піхотних полків в Херсон для будівництва фортеці та поселення в місті.
Потьомкін Г.О. відвідав Херсон у 1782 та у 1783 роках, а з 1786 року і до кінця свого життя бував в місті регулярно, ретельно слідкував за його розвитком. В Херсоні працювали талановиті інженери та архітектори з Петербурга та Москви, Франції, Голландії та Німеччини.
Надане Херсону право вільної торгівлі сприяло відкриттю у місті іноземних торговельних контор.
В період управління Г.О.Потьомкіним Новоросією відбувалось активне заселення краю. Виникали нові села, містата, іноземні колонії. Херсон, Севастополь, Миколаїв, Катеринослав (Дніпропетровськ) будувались під його керівництвом.
Г.О.Потьомкін провів ряд заходів по реорганізації російської армії та організації Чорноморського флоту.
Під час російсько-турецької війни 1787-1791 p.p. Потьомкін Г.О. - головнокомандуючий російською армією. Під час мирних переговорів з Туреччиною він захворів і помер на шляху з м.Ясси (Молдова) до Миколаєва. Багато планів Потьомкіна Г.О. стосовно м.Херсона залишились нереалізованими.
Поховано його за наказом Катерини ІІ в Катерининському соборі м.Херсона, де останки його зберігаються у склепі і донині.
Два острови на Дніпрі поблизу Херсона названі Потьомкінськими - Великий та Малий.
У херсонському міському сквері його імені встановлено пам'ятник "князю Таврійському", одна з шкіл міста носить його ім'я.

 

Повнотекстові матеріали               З посвятою Г.О.Потьомкіну            Вшанування пам'яті

Відео матеріали             Історії та цікаві випадки з життя Г.О.Потьомкіна       Фотогалерея

 

Повнотекстові матеріали
 

 

Вашій увазі пропонується життєпис Світлішого князя Потьомкіна, опублікований у 1891 році відомим російським істориком О.Г. Брікнером. Добросовісна праця, що не виключає втім деяких "казок" про легендарного співправителя Катерини II. Проте ви не знайдете тут ні міфів про "потьомкінські села", ні міфів про взаємини Потьомкіна із Суворовим.

Читати

У фонді краєзнавчого відділу зберігаються видання:

Брикнер А.Г. Потемкин. С.-Петербург. Издание К.Л. Риккера. Невский проспект, 14. - 1891.

Брикнер А.Г. Потемкин. - М.: ТЕРРА, 1996. - 304 с.: ил.

 

Екатерина Вторая и Г. А. Потемкин. Личная переписка (1769-1791).- РАН, серия "Литературные памятники". Издание подготовил B.C. Лопатин. - М., "Наука" 1997. (Собрание 1162 писем.)

Читати                                          Завантажити

До цього видання увійшли 1162 листи і записочки. З них 830 належать Катерині II, 332 - Потьомкіну. Якщо поглянути на цю збірку листів уважно, то виявиться, що до зближення імператриці з Потьомкіним вони обмінялися листами всього лише 3 рази. Положення змінюється після приїзду Потьомкіна до Петербургу по виклику Катерини. Насправді листів у відповідь від Потьомкіна було більше, але обережна і досвідчена Катерина спалювала любовні послання свого обранця. Він же зберіг всі (або майже всі) листи і записочки закоханої в нього жінки. Хоча деколи неможливо строго відокремити особисте і офіційне листування (особисте і державне тісно перепліталося одне з одним), слід ще раз підкреслити: представлена публікація заснована на особистому листуванні. Декілька офіційних документів включено в її склад (не більше 20-25) із-за важливості їх змісту. Саме ж офіційне листування вельми обширне і опубліковане далеко не повністю. Воно складалося з донесень, рапортів і представлень Потьомкіна на високе ім'я і рескриптів, указів імператриці на ім’я князя. Всі листи (за деяким виключенням) звірені з оригіналами; третина їх публікується вперше. – з передмови В.С.Лопатіна.
 

 

Самойлов А.Н. Жизнь и деяния генерала-фельдмаршала князя Григория Александровича Потемкина-Таврического // Г.А. Потемкин. От вахмистра до фельдмаршала. Воспоминания. Дневники. Письма. – Кн. 1. – Спб.: Издательство «Пушкинского фонда», 2002. – С. 128-148.

Читати                                          Завантажити

Завдяки нечуваному розмаху діяльності і своєрідності особи «великолепный князь Тавриды» набув в очах сучасників і нащадків легендарні риси, став героєм власного міфу. Цей грандіозний і таємничий Потьомкін виразно проглядає у свідоцтвах про його життя та справи, залишених сучасниками, серед яких його родичі і сподвижники, дипломати і короновані персони, шанувальники і недруги, люди знамениті і безвісні.
До Вашої уваги спогади племінника князя Потьомкіна-Таврійського - Олександра Миколайовича Самойлова (1744-1814). Матеріали надруковані з видання „Русский архив” за 1865 рік.

«У запропонованому увазі читачів творі К.Ф. Валишевського "Роман императрицы. Екатерина ІІ" вигадка абсолютно відсутня. Навіть легендарний елемент займає в нім лише строго відмежоване місце, в якому не можна йому відмовити, за бажання викликати до життя точну картину минулого. Проте, ми вважаємо, що і цікавість читача, і його любов до пригод будуть задоволені.
...Вона царювала, зосередивши навколо себе всю велич, все щастя і все торжество, а зі всіх кінців Європи підіймався гул здивування і захоплення, що вже змішувався з гуркотами бурі, що вибухнула незабаром.
Поети оспівували «північну Семіраміду», філософи стверджували, що «світло йде з півночі», а здивований натовп захоплено аплодував.
Звитяжна за межами своєї імперії, Катерина вселяла і усередині неї спершу пошану, потім і любов до себе. У ній втілювалися неусвідомлені ще геній і сила народу; слов'янська раса несподівано пишно в ній розцвіла і раптово спрямувалася гігантськими кроками по дорозі до величавій своїй долі...» — з передмови до романа.
Текст твору представлений в новій редакції та в сучасній орфографії.

Читати                                         

У фонді краєзнавчого відділу зберігається видання: К.Ф. Валишевский. Роман Императрицы. Екатерина ІІ. Репринтное воспроизведение издания 1908 года. - М.: СП "ИКПА", 1990. - 630 с.

 

Історичний твір «Вокруг трона» польсько-французького історика Казимира Валишевського (1849-1935) на сьогоднішній день є одним з найбільш захоплюючих розповідей про сподвижників і фаворитів Катерини Великої, їх вплив на життя імператриці та всю історію Росії.
Текст твору представлений в новій редакції та в сучасній орфографії.

Читати                                          Завантажити

У фонді краєзнавчого відділу зберігається видання: К.Ф. Валишевский. Вокруг трона. Репринтное воспроизведение издания 1911 года. - М.: СП "ИКПА", 1990. - 488 с.

 

Книга "Великолепный князь Тавриды" написана на основі численних історичних і архівних матеріалів про видатного державного діяча XVIII століття світлішого князя Потьомкіна-Таврійського.
Автори - музейні працівники, що багато років пропрацювали в Миколаївському та Херсонському краєзнавчих музеях.
Кухар-Онишко Н.О. - головний хранитель фондів Миколаївського краєзнавчого музею, автор багатьох публікацій і семи книг по історії Миколаєва.
Пиворович В.Б. - завідувач сектором реставрації Херсонського краєзнавчого музею, головний редактор історико-літературного журналу "Літопис Причорномор'я ".

Читати окремі розділи                                          Ілюстації до видання

З повним текстом видання: Кухар-Онышко Н.А., Пиворович В.Б. Великолепный князь Тавриды. - Херсон: "Летопись Причерноморья", 2003. можна ознайомитися у відділі краєзнавчих документів нашої бібліотеки.

 

 А.Э.Вирлич. Странный Потемкин. Исторический очерк-поиск. - Херсон, 2005. - 67 с.

"Два століття пройшли з того часу, як перестало битися серце одного з найцікавіших людей світу, про який до цих пір не замовкають спори, дискусії, причому, думки про нього - що називається полярні: одні вимовляють його ім'я з ненавистю, інші - із захопленням, треті - із знущанням, і за рідкісним виключенням - із знанням справи... Людина ця - князь Таврійський Григорій Олександрович Потьомкін, один з фаворитів Катерини ІІ, видатний діяч Росії, генерал-фельдмаршал, кавалер найвищих нагород Росії, світліший князь римської імперії і так далі, і далі, як писали в тій далекій старині, про яку у багатьох не завжди вірні уявлення.
...Автор більше чотирьох десятиліть збирає матеріали про життя і діяльність Г.О.Потьомкіна. Досліджував немало документальних і друкованих даних, що дозволило йому мати свою думку як про життя і діяльність князя, так і про місця можливого його поховання, про які дискутують історики..." - з передмови автора дослідження.

Читати окремі розділи

З повним текстом видання: А.Э.Вирлич. Странный Потемкин. Исторический очерк-поиск. - Херсон, 2005. - 67 с. можна ознайомитися у відділі краєзнавчих документів нашої бібліотеки.
 

 

Дяченко С.А. Катерининський собор у Херсоні. Гробниця Потьомкіна. - Херсон: "Наддніпрянська правда", 2002. - 112 с. (рос.мовою)

Книга розповідає про історію найбільш значного архітектурного пам'ятника Херсона - Катерининського собору, про людей, що задумали і будували його, про знаменні події, пов'язані з собором і героїв російсько-турецької війни, які поховані біля його стін. Особлива увага приділяється пам'ятній історичній реліквії Херсона - гробниці світлішого князя Г.О. Потьомкіна-Таврійського, що знаходиться в храмі. Багато цікавого читачі дізнаються і про сам Херсон.
Для зручності текст розбитий на самостійні розділи, цитовані матеріали виділені курсивом; в кінці книги приведені документальні додатки.

Читати окремі розділи

З повним текстом видання: Дяченко С.А. Катерининський собор у Херсоні. Гробниця Потьомкіна. - Херсон: "Наддніпрянська правда", 2002. - 112 с. (рос.мовою) можна ознайомитися у відділі краєзнавчих документів нашої бібліотеки.
 

 

Представляємо дослідження: Елисеева О.И. Геополитические проекты Г.А.Потемкина / Отв. ред. А.Н. Сахаров; РАН Ин-т рос. истории. — М., 2000. — 342 с. 

Читати                                         

Монографія О. І. Елісєєвої, присвячена одному з найменш вивчених аспектів в історії політичної думки Росії XVIII ст. — виникненню і формуванню зовнішньополітичних доктрин, що зробили помітний вплив на розвиток російської філософської і політичної культури, а також на міжнародні відносини останніх двох сторіч.У ряді цих проектів документи, розроблені світлішим князем Потьомкіним, займають особливе місце. Його записки «Про Крим», «Про Польщу», «Про Швецію», а також проекти, присвячені Північному Кавказу, Закавказзю та Персії до цих пір не піддавалися дослідженню.

  До уваги читачів: біографічні очерки, присвячені Г.О. Потьомкіну (1739—1791), видатному державному діячу епохи імператриці Катерини II. Публікації засновані на реальних історичних документах, супроводжуються зображеннями, цитатами, додана повна бібліографія використаних матеріалів, є переходи на інші статті з цієї теми.

Читати очерк 1                                          Читати очерк 2 
 

 

В.С. Лопатин. Суворов и Потемкин. - М.: Наука, 1992 - 288 с.

Читати

З середини XIX ст. зародилася версія про Г.О. Потьомкіна як про «заздрісного тимчасового виконавця», «бездарного воєначальника», який заважав своєму підлеглому О.В. Суворову звитяжно закінчити війну 1787-1791 рр., що затвердила Росію в положенні чорноморської держави. На підставі обширного документального матеріалу, зокрема нових архівних документів, в книзі спростовується ця легенда, показана дійсна роль цього видатного державного і військового діяча Росії, відновлюється правда про відносини цих історичних осіб, що пліч-о-пліч трудилися на благо Батьківщини.

 

Роман Валентина Пікуля «Фаворит» – багатоплановий твір, в якому піднятий величезний пласт історичної дійсності, подано широке полотно життя Росії другої половини XVIII століття. Автор зображає епоху через призму Дій головного героя – світлішого князя Григорія Олександровича Потьомкіна-Таврійського, фаворита Катерини II; людини складної, багато в чому суперечливої, але, безумовно, талановитої і розумної, такої, що рішуче вторгалася в державні справи і бачила свій долг в служінні Росії.

Читати 1 том       Читати 2 том  

 

У відділі абонемента можна отримати до дому видання: Пикуль В.С. Фаворит: Роман-хроника времен Екатерины ІІ: В 2 т. .- К.: 1991, 0. Т.1 / Вступ. ст. Лимонов Ю.А. .- : , 1991. - 558 c. Т.2 / .- : , 1991. - 527 c.
 

 З посвятою Г.О.Потьомкіну

 

Царствование Екатерины ІІ имело новое и сильное влияние на политическое и нравственное
состояние России.
Возведенная на престол заговором нескольких мятежников, она обогатила их на счет народа
и унизила беспокойное наше дворянство.
...Много было званых и много избранных; но в длинном списке ее любимцев, обреченных
презрению потомства, имя странного Потемкина будет отмечено рукою истории.
Он разделит с Екатериною часть воинской ее славы, ибо ему обязаны мы Черным морем и
блестящими, хоть и бесплодными, победами в северной Турции.

А.С.Пушкин
(Некоторые исторические замечания)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Г. Р. Державин "Водопад" (1791-1794)

Читати                                          Примітки та пояснення

Під безпосереднім враженням від звістки про несподівану смерть Потьомкіна (у листопаді 1791 р.) поет Гаврило Романович Державін написав перший ескіз оди "Водопад" (закінченої лише в 1794 р.), - блискучого апофеозу всього, що було в дусі та справах Потьомкіна дійсно гідного жити в пам’яті нащадків.
Цей твір перетворюється із звичайної оди на випадок в розгорнутий філософський роздум про мінливості долі, кружляння життя, роль видатної особистості в історії, тлінності всіх земних титулів, чинів і багатства.
 

Ознайомитися з одою можна скориставшись такими виданнями з фондів нашої бібліотеки:

   
   

 Вшанування пам'яті

Так кто же лишил головы Светлейшего?/ Алекандр Захаров//Гривна. - № 51 (780).- 17.12.2009. Докладніше>>

Гетьман Грицько Нечеса/ Олексій Паталах //Новый фаворит. - 2004.- №№5,6 Докладніше

Светлейший князь во плоти и в бронзе /. Лина Ефимова // Такі справи.- №12 (114).- 10-16.06.2004.- Докладніше

 

Відео матеріали
 

Документальний історичний фільм "Великолепный князь. Григорий Потемкин"
Росія, режисер: Олексій Денисов, 2008.

Яким був насправді Потьомкін-Таврійський, світліший князь Римської імперії, перший і кращий сподвижник Катерини Великої? Чи були "потьомкінські села" реальними поселеннями або театральними декораціями? Чому Потьомкіна цінував австрійський імператор Йосип II, любили Суворов, Ушаков? Державін і Сумароков залишили хвалебні оди, присвячені йому, повні щирого захоплення. То чому ж князь був таким нелюбимим у вітчизні?
Відповісти на ці питання стало можливо тільки зараз, коли відкриті архівні документи, опубліковано листування Потьомкіна і Катерини ІІ, стали доступними донесення іноземних дипломатів своїм государям.
У фільмі будуть показані унікальні предмети із закритих фондів державних музеїв, в їх числі єдина прижиттєва воскова маска Потьомкіна, його ордени, медалі, царські подарунки, численні архівні документи, кіно- і фотоматеріали, багато з яких глядач побачить вперше.

Дивитися фільм                                          Завантажити

Деякі кадри з фільму:

Документальний цикл з чотирьох фільмів «Князь Потемкин: свет и тени».
Росія, телеканал Культура, 2008.

Один з найвизначніших державних діячів Росії князь Потьомкін-Таврійський до сих пір залишається однією з самих недооцінених осіб нашої історії. Відновити історичну правду покликаний цей документальний цикл.
1 серія. "Черноморский властитель" : Розповідь про подорож Катерини II до Криму, про одне з найвидатніших діянь Потьомкіна - створення Чорноморського флоту.
2 серія. "Путь наверх" : Розповідь про те, як складався життєвий шлях Григорія Потьомкіна з дитячих років і до зустрічі його з імператрицею Катериною II.
3 серія."Муж и Соправитель" : Історія взаємин князя Григорія Потьомкіна та імператриці Катерини II. Обидва володіли непомірним честолюбством і жили в оточенні "дихаючого" суперництвом двору, який помічав кожну деталь і надавав політичне значення кожному кроку.
4 серія. "Строитель империи" : Розповідь про державну діяльність Григорія Потьомкіна. Не буде перебільшенням сказати, що світліший князь був своєрідним "Alter ego" Катерини Великої, але при цьому весь блиск і слава епохи, названої "золотим століттям", діставалися їй, а всі докори і незадоволеність змінами і нововведеннями - Потьомкіну. Він був всесильним володарем півдня, вона - півночі імперії.

Дивитися 1 серію      Дивитися 2 серію      Дивитися 3 серію      Дивитися 4 серію      Завантажити

Деякі кадри з фільму:

 

 

Історії та цікаві випадки з життя Г.О.Потьомкіна
 

  • У 1772 році Потьомкін був прийнятий до складу Запорізької Січі під ім'ям Гріцька Нечеси (прізвисько Нечеса запорожці дали йому за його парик).
  • Під час обіду в ставці Потьомкіна грав оркестр, складений з малоруських, єврейських та італійських музикантів. Потьомкін дуже любив музику, але розумів її по-своєму. Музичні ідеї у нього були також своєрідні, як і все інше. У оркестровку «Тебе Бога хвалим» введені були, наприклад, гармати: при словах «свят, свят, свят» по знаку диригента батарея з десяти знарядь гриміла біглим вогнем. Солістів в Бендерах знайти було, мабуть, важко, але російський посол у Відні обіцяв князеві прислати йому відмінного клавесинщика. Клавесинщик був і справді непоганим: це був не хто інший, як Моцарт.
  • Харчувався світліший без стриманості. Сніданків і обідів в день було — шість. Ланжерон розповідає, що в пору своєї передсмертної хвороби Потьомкін, трясучись від лихоманки, з'їв при нім за обідом величезний шматок шинки, цілого гусака, декілька курчат і випив неймовірну кількість квасу, меду і вин. Залишається тільки робити припущення, як він харчувався, коли не був на смертному одрі.
  • Після закінчення повстання Омеляна Пугачова імператриця Катерина II перейменувала станицю Зимовейська в станицю Потьомкінська.
  • Існує достовірний переказ, по якому Г.О. Потьомкін благословив М.Б. Барклая де Толлі. По розповіді О.Л. Майєра, людини найближчого круга генерал-фельдмаршала, одного разу Г.О. Потьомкін, побачивши через віконце своєї карети, що з проїжджаючого екіпажа випала дитина, велів кучерові зупинитися, спішно вийшов і підбігши до немовляти узяв його на руки, а коли виявилося, що все обійшлося без яких би то не було наслідків для хлопчика — він був абсолютно неушкоджений, Григорій Олександрович, як і всі присутні, дуже тому здивувавшись, підняв його високо, проголосивши: «Сие великий муж будет». У ту пору майбутньому полководцеві було три роки.

Фотогалерея

 

Календар подій

     1 23
4 5678910
1112 13 14 151617
18 19 2021222324
25262728293031