Головна Херсонщина нескорена Злочини Росії проти культурної спадщини Херсонщини

Злочини Росії проти культурної спадщини Херсонщини

ЗЛОЧИНИ РОСІЇ ПРОТИ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ ХЕРСОНЩИНИ

Серед воєнних злочинів, які вчиняють російські окупанти в Україні, особливе місце посідають злочини проти культурної спадщини. Пограбування музеїв і вивезення експонатів, демонтажі й викрадення пам’ятників, спалення українських книжок, русифікація шкіл і заміна дороговказів — це чи не найперше з того, що російські загарбники неодмінно вчиняють на окупованих територіях. З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року її військові, як стверджують джерела, розграбували ще щонайменше п'ять культурних установ на півдні України, що прирівнюється до воєнних злочинів.
Херсон перебував під окупацією російських військ з 1 березня по 11 листопада 2022 року. За цей період, особливо протягом останніх трьох тижнів, російські військові та їхні поплічники з представників влади розграбували Херсонський обласний художній музей, Херсонський обласний краєзнавчий музей, Свято-Катерининський собор та Державний архів Херсонської області; викрали пам'ятники Григорію Потьомкіну, Федору Ушакову, бюст Олександра Суворова.
Що стосується Херсонської області, то вже відомо про факти розграбування Музею історії міста Нова Каховка, Новокаховської міської картинної галереї імені Альбіна Гавдзинського, пошкодження бібліотек.


Херсонський обласний краєзнавчий музей

24-26 жовтня 2022 року - російські окупаційні війська пограбували Херсонський обласний краєзнавчий музей. До приходу "поціновувачів чужого майна" - росіян, у фондах Херсонського краєзнавчого налічувалось понад 173 000 експонатів (в експозиції — 10 000). Серед експонатів - одне з найкращих в Україні археологічних зібрань, в якому вік найстаріших знахідок більше 7 тис. років; колекція монет античних міст Північного Причорномор'я, великий комплекс зразків холодної і вогнепальної зброї ХVІ—ХХ ст., колекція мисливських рушниць XVIII—ХІХ ст., зібрання порцеляни та антикварних меблів. Також в музеї зберігалася унікальна колекція лапідарних пам'яток з Музею старожитностей Понту Скіфського. Цінності музею росіяни вивозили 70 вантажівками! Серед украденого – старовинна зброя, золото, медалі, вироби з дорогоцінних металів, нагороди Вермахту...Колекція природничої історії місцевості з експозиціями тварин, які мешкають у цьому регіоні, залишилася майже недоторканою. Експонати радянських часів також здебільшого збереглися, окрім деяких бойових медалей та гармат.
Перший крок, який мало зробити керівництво музею для збереження експозиції – це демонтаж чинних виставок, каже спеціаліст відділу моніторингу ситуації на окупованих територіях Міністерства культури та інформполітики Сергій Немцев. "Мали бути демонтовані експозиції, речі мали бути зосереджені в фондосховищі. Це б явно убезпечило їх від такого мародерства. Коли ви приходите в музей, апріорі найкращі речі стоять у вітринах. Ну і все. Але цього не було зроблено, тому ми, на жаль, втратили експозицію", — повідомив Сергій Немцев. Директорка музею Тетяна Братченко пішла  на співпрацю з окупаційною адміністрацією, продовжувала керувати музеєм й організовувала тематичні виставки на підтримку РФ. 25 жовтня 2022 року Служба безпеки України оголосила їй підозру у колабораціонізмі. Слідство вважає, що вона публічно підтримала окупацію і заперечувала відповідальність РФ за вторгнення в Україну.
За словами Сергія Немцева, відновити вкрадені росіянами історичні пам'ятки Україна зможе завдяки механізму світової реституції, тобто йдеться про повернення або відновлення матеріальних цінностей. Але це тривалий і складний процес.


 Херсонський обласний художній музей імені Олексія Шовкуненка

 

31 жовтня - 3 листопада 2022 року - російські окупанти розграбували Херсонський художній музей ім.О.Шовкуненка. Самопроголошена "влада" завезла до музею близько чотирьох десятків людей, які виносили твори мистецтва та оргтехніку. 1 листопада окупанти завантажили та вивезли у супроводі озброєних автоматами людей у ​​цивільному три фури та шкільний автобус, 2 листопада – ще дві фури, 3 листопада забирали залишки автобусом вже без озброєної охорони. При розкраданні однієї з найкращих колекцій України навколо музею стояли блокпости. З майже 14 тисяч творів мистецтва, які налічувала музейна колекція до повномасштабного вторгнення, викрадено більше 10 тисяч найцінніших експонатів. Були викрадені цінні роботи українських, російських та інших європейських митців XIX-XX століть, зокрема полотна Івана Айвазовського, Костянтина Горбатова, Гаврила Глюка, Костянтина Крижицького, Костянтина Маковського, Миколи Ніконова, Петра Солокова та Віктора Ткаченка та ін. 
Про те, що російські окупанти вивозять вантажівками колекцію Художнього музею стало відомо завдяки херсонцям. Попри ризик бути вбитими чи ув’язненими, вони зафільмували, як вороги грабують цінності, а їм допомагають працівники музею - колаборанти. Згодом картини з Херсонського музею "засвітились" у Криму, у Художньому музеї Сімферополя. Поліція відкрила кримінальне провадження щодо факту викрадення та вивезення російськими військовими на територію країни-агресора художніх цінностей з Херсонського художнього музею.
Процес ідентифікації втрачених творів мистецтва розпочався 5 листопада 2022 року. Того дня на ресурсі “Тверезий погляд” співробітники музею натрапили на статтю Тетяни Худякової “Осколки братской любви в тротиловом эквививаленте", в якій вона розповідала про ганебну доставку до Центрального музею Тавриди викраденої колекції з фондів херсонського музею і навіть виклала фотографії. На 15 січня 2023 року 25 картин з викраденої російськими окупантами колекції Херсонського обласного художнього музею ім. О.Шовкуненка ідентифікували його співробітники по фото. Як стверджують музейники, це небагато, бо під виглядом так званої “евакуації” наприкінці жовтня-початку листопада 2022 року було вивезено понад 10 тисяч творів мистецтва.
"Цифру 10 тисяч робіт неодноразово підтверджував багатьом ЗМІ директор Центрального музею Тавриди Андрій Мальгін. Він дотримується версії про “евакуацію”, стверджує, що твори мистецтва начебто передані “на збереження”, що він за “наказом від керівництва” готовий їх повернути Херсонському художньому музею, але від відповіді на запитання, кого він вважає керівництвом музею, весь час ухиляється", — каже Лариса Жарких, співробітник Херсонського обласного художнього музею.
На сьогодні робота з розпізнавання картин триває. Працівники Херсонського обласного художнього музею сподіваються на викриття і покарання усіх причетних до викрадення творів мистецтва. І саме найголовніше - на повернення унікальної колекції до стін нашого музею.


Державний архів Херсонської області

30 жовтня - 4 листопада 2022 року -  злочинне пограбування російськими військовими та їх поплічниками фондів Державного архіву Херсонської області. З 29 липня  2022 року  окупаційна влада почала використовувати головну будівлю архіву як свій адміністративний центр. Тоді окупанти забрали в охоронців ключі та вигнали їх. Військові тут не жили, приміщення стояло зачиненим. Відчинили його у жовтні, коли архів почали грабувати. Робили це набігами. "Люди очевидці, які це бачили казали, що було близько 50 військових та людей в цивільному одязі, в тому числі деякі мешканці міста, які співпрацювали з російською адміністрацією. Вони по ланцюгу передавали ці документи, і завантажували у великогабаритні фури. Їх херсонці добре пам’ятають, це ті фури, які привезли начебто гумдопомогу. Вони стояли на площі Свободи, потім цими фурами розграбовували установи культури й архів в тому числі", — розповіла Ірина Лопушинська, директорка Державного архіву Херсонської області.
Російські військові викрали майже всі архівні документи XVIII та XIX століть, які мають історичну цінність, а саме матеріали з наукової, математичної, релігійної, політичної та соціальної історії, у тому числі церков та синагог області, колекцію цінних карт та планів міст, велику колекцію довоєнних газет з різних регіонів України, а також майже все, що належало до дореволюційного періоду. В архіві зберігався рідкісний і цінний «Звід законів Російської імперії» та колекція Херсонського земства – органу місцевого самоврядування, запровадженого у Російській імперії у XIX столітті. Обидва вони були вкрадені.
Переписувати те, що лишилось, розповідає Ірина Лопушинська, розпочали одразу після деокупації міста. У грудні 2022 року архів завершив складання пофондових списків викраденого російськими окупантами. З січня 2023 року розпочато роботу з повної перевірки наявності архівних справ. І хоча цей процес триває, вже зараз зрозуміло що втратили менше половини фондів. Архівісти продовжують працювати та повертати установу до нормального життя. А ще вірять, що викрадені окупантами документи обов’язково повернуться у ці стіни. Після перемоги, через міжнародні суди разом з культурними цінностями.


Свято-Катерининський собор

25-26 жовтня 2022 року - російські окупанти викрали фрагменти кісток князя Григорія Олександровича Потьомкіна. У Свято-Катерининському соборі зберігалися фрагменти кісток князя Григорія Потьомкіна, найяснішого засновника Херсона, який наглядав за будівництвом Свято-Катерининського кафедрального собору у XVIII ст. За даними істориків, після смерті Катерини II її син імператор Павло I розпорядився викинути з усипальниці прах фаворита матері, але симпатики князя зберегли його останки і згодом повернули в усипальницю. За іншими свідченнями, наказ виконали лише частково — останки не чіпали, а просто засипали склеп землею, а згодом знову відкопали. Після революції й утворення СРСР більшовики влаштували у соборі музей атеїзму. У 1930-х роках як експонат у ньому виставляли, зокрема, череп Потьомкіна. Через якийсь час череп князя прибрали з експозиції. Що сталося з ним, не знає ні отець Ілля, ні місцеві історики. Після проголошення незалежності України собор повернули церкві та відреставрували. Священники регулярно запалювали в склепі біля труни з кістками Потьомкіна свічки і молилися за упокій душі князя.
Після захоплення Херсона працівники окупаційної адміністрації часто приходили до собору і водили сюди делегації російських чиновників. Священник собору отець Віталій розповів, що наприкінці жовтня до храму прийшла група з 10 російських військовослужбовців та інших людей у цивільному, які попросили провести їм екскурсію, у тому числі до склепу, де зберігалися фрагменти кісток. Під час екскурсії вони робили нотатки та фотографії. згодом, 25 жовтня, до собору прийшли 50 військовослужбовців у військовій формі та масках і вимагали доступу до склепу. Настоятель храму отець Петро востаннє прочитав заупокійну молитву, труну з фрагментами кісток і старовинну тканину, в яку ті були загорнуті, вивезли у невідомому напрямку.  26 жовтня Володимир Сальдо, голова окупаційної адміністрації, повідомив, що останки Потьомкіна вивезли на окуповану частину Херсонської області — лівий берег Дніпра, щоб князь «подивився не лише на Херсон, а на всю Херсонщину».


Музей історії міста Нова Каховка

24 листопада-27 листопада 2022 року -  військові грабували музей історії міста Нова Каховка Херсонської області, один з кількох філіалів мережі історичних музеїв Херсонщини. Місцеві ЗМІ розповіли, що російські війська розграбували колекцію музею, в якій було понад 16000 предметів. Серед найцінніших музейних експонатів були антропоморфні стели (кам'яні пам'ятники часів Ямної культури), давньогрецькі амфори (посудини), булавоподібні наконечники часів катакомбної культури (пробиті камені, насаджені на верхівку затупленої булави), скіфські ритуальні навершя (золоті прикраси на держак меча), золоті сарматські сережки, половецькі кам'яні жіночі фігури та люстри епохи раннього середньовіччя.
Оскільки місто досі перебуває під російською окупацією, перевірити інформацію про мародерство досить складно. Штаб національного спротиву України повідомив, що викрадені артефакти були вивезені до Криму, але не уточнив, як це було встановлено.  


Новокаховська міська картинна галерея імені Альбіна Гавдзинського

1 листопада 2022 року -  з тимчасово окупованої Нової Каховки Херсонської області прийшла звістка про те, що з картинної галереї масово вивозилися художні фонди: твори живопису, графіки, скульптури. "Цей акт мародерства став продовженням масових грабунків російськими окупантами закладів культури, медицини та інших установ міста Херсон та Херсонської області після об’явлення окупаційною владою евакуації населення через ймовірний контрнаступ Збройних сил України", - йдеться у повідомленні на сайті Новокаховської міської ради. 
Загалом художні фонди галереї нараховували понад 1200 експонатів, серед яких унікальна колекція з 297 творів живопису та графіки А. С. Гавдзинського, колекція офортів народного художника України В. Ф. Мироненка, колекція ілюстрацій народного художника України В. Г. Литвиненка, видатних художників – А. Платонова, І. Язєва та багато інших.
Інформацію про пограбування картинної галереї підтвердив Суспільному голова Новокаховської міськради Володимир Коваленко. "Вивозять із галереї всі експонати, які є. Під'їхала вантажівка, і почали все виносити - це містяни побачили, але близько людей не пускали. Там зберігалося понад тисячу творів мистецтва, і серед них 297 картин, які заслужений художник України Альбін Гавдзинський подарував Новій Каховці", — розповів Коваленко.
Онучка майстра, керівник одеської галереї «Будинок художників» Лінда Страутман розповідає: "2 листопада до мене надійшла інформація про те, що з галереї вивезено всі роботи. В галереї, окрім 299 робіт Гавдзинського різних періодів, були ще й роботи інших художників, в тому числі й одеських авторів – Ломикіна, Попова, Шелюто, Цимпакова. З не-одеситів – Глущенко, інші досить відомі імена. Що стосується творів Альбіна Станіславовича, я сама робила облік, акт складала з усіма інвентарними номерами, повним описом, всі фото є". За словами Лінди, на престижних аукціонах викрадені твори Гавдзинського спливати не можуть, на кожному стоїть інвентарний номер. Як обіцяє Комітет культурної спадщини, про цей випадок буде заявлено в органи правопорядку. Якщо вони вивезені й не повернуться на те місце, де мають перебувати, а мають вони перебувати на вулиці Історичній, 28, у Новій Каховці, то інцидент матиме великий резонанс. Законно продати їх нереально. Якщо розійдуться по приватних колекціях — знайти і повернути їх буде дуже важко...


Електронні ресурси:
 

Армія вандалів і мародерів: як росіяни воюють проти української культурної спадщини [Електронний ресурс]. – Електр. текстові дані. – Режим доступу: https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3638441-armia-vandaliv-i-maroderiv-ak-rosiani-vouut-proti-ukrainskoi-kulturnoi-spadsini.html. - (дата звернення 23.02.2023). – Назва з екрана.

«Архів — розграбований, але не повністю». Монолог директорки Херсонського архіву про те, як росіяни вивезли документи під час окупації міста [Електронний ресурс]. – Електр. текстові дані. – Режим доступу: https://graty.me/uk/monologue/arhiv-rozgrabovanij-ale-ne-povnistyu-monolog-direktorki-hersonskogo-arhivu-pro-te-yak-rosiyani-vivezli-dokumenti-pid-chas-okupaczi%D1%97-mista/?fbclid=IwAR2oUM8tt49H9dURF7QQKXGYlOuNezbiBA7tmShVzhteDu60JkrCveg1NsE. - (дата звернення 23.02.2023). – Назва з екрана.

Бешляй О., Севрюгин И. "Ограблено 63 музея, 305 религиозных сооружений, 565 старинных домов". Как российские войска воруют культурные ценности Украины  [Електронний ресурс] /Ольга Бешляй, Игорь Севрюгин. – Електр. текстові дані. – Режим доступу: https://www.currenttime.tv/a/ogrableno-63-muzeya-305-religioznyh-sooruzheniy-565-starinnyh-domov-kak-rossiyskie-voyska-voruyut-kulturnye-tsennosti-ukrainy/32232908.html. - (дата звернення 23.02.2023). – Назва з екрана.

Бушко Д. «Вони вкрали українську душу»: росіяни спустошили херсонські музеї [Електронний ресурс] /Дар'я Бушко. – Електр. текстові дані. – Режим доступу: https://hromadske.ua/posts/voni-vkrali-ukrayinsku-dushu-rosiyani-spustoshili-hersonski-muzeyi . - (дата звернення 23.02.2023). – Назва з екрана.

Грабченко Н. "Мистецтво – це частина історії краю, а тепер її не існує": чи є надія повернути вкрадену колекцію Херсонського музею [Електронний ресурс]. /Наталія Грабченко. – Електр. текстові дані. – Режим доступу: https://suspilne.media/312926-mistectvo-ce-castina-istorii-krau-a-teper-ii-ne-isnue-ci-e-nadia-povernuti-vkradenu-kolekciu-hersonskogo-muzeu/  . - (дата звернення 23.02.2023). – Назва з екрана.

Гунько О. У Новій Каховці окупанти пограбували картинну галерею [Електронний ресурс]. /Олександр Гунько. – Електр. текстові дані. – Режим доступу: https://novakahovka.city/articles/247257/u-novij-kahovci-okupanti-pograbuvali-kartinnu-galereyu  - (дата звернення 23.02.2023). – Назва з екрана.

Закревська С. Окупанти пограбували краєзнавчий музей у Херсоні: кадри наслідків "русского мира" Електронний ресурс]. – Електр. текстові дані /Софія Закревська. – Режим доступу: https://news.obozrevatel.com/ukr/society/okupanti-pograbuvali-kraeznavchij-muzej-u-hersoni-kadri-naslidkiv-russkogo-mira.htm . - (дата звернення 23.02.2023). – Назва з екрана.

Іванова Т. Державний архів після "руського миру": що зацікавило російських окупантів в херсонській установі [Електронний ресурс] /Таміла Іванова . – Електр. текстові дані. – Режим доступу: https://suspilne.media/336946-derzavnij-arhiv-pisla-ruskogo-miru-so-zacikavilo-rosijskih-okupantiv-v-hersonskij-ustanovi/. - (дата звернення 23.02.2023). – Назва з екрана.

Іванова Т. Співробітники Херсонського художнього музею ідентифікували 25 картин з викраденої російськими окупантами колекції[Електронний ресурс] /Таміла Іванова . – Електр. текстові дані. – Режим доступу: https://suspilne.media/361078-spivrobitniki-hersonskogo-hudoznogo-muzeu-identifikuvali-25-kartin-z-vikradenoi-rosijskimi-okupantami-kolekcii/. - (дата звернення 23.02.2023). – Назва з екрана.

Клочко Н. Підготовка до відступу з Херсона: путінські пропагандисти закликають грабувати місто [Електронний ресурс] / Надія Клочко. – Електр. текстові дані. – Режим доступу: https://glavcom.ua/country/culture/pidhotovka-rosijan-do-vidstupu-z-khersona-putinski-propahandisti-zaklikajut-hrabuvati-misto-884143.html . - (дата звернення 23.02.2023). – Назва з екрана.

Поліщук М. Колекція унікальних знахідок. Історія пограбованого росіянами Херсонського краєзнавчого музею  [Електронний ресурс] /Марина Поліщук. – Електр. текстові дані. – Режим доступу: https://grivna.ua/publikatsii/kolekciya-unikalnih-znahidok-istoriya-pograbovanogo-rosiyanami-hersonskogo-kraeznavchogo-muzeyu. - (дата звернення 23.02.2023). – Назва з екрана.

Росіяни при втечі вкрали всю виставкову експозицію з Херсонського краєзнавчого музею. – Електр. текстові дані. – Режим доступу: https://suspilne.media/322452-rosiani-pri-vteci-vkrali-vsu-vistavkovu-ekspoziciu-z-hersonskogo-kraeznavcogo-muzeu/. - (дата звернення 23.02.2023). – Назва з екрана.

У Херсоні російські військові викрадають цінні архівні документи [Електронний ресурс]. – Електр. текстові дані. – Режим доступу: https://suspilne.media/307476-rosijski-vijskovi-vikradaut-cinni-arhivni-dokumenti/. - (дата звернення 23.02.2023). – Назва з екрана. 

Україна: Росіяни грабують культурні установи Херсонщини  [Електронний ресурс]. – Електр. текстові дані. – Режим доступу:https://www.hrw.org/uk/news/2023/01/03/ukraine-russians-pillage-kherson-cultural-institutions. - (дата звернення 23.02.2023). – Назва з екрана. 

Як виглядає розграбований росіянами краєзнавчий музей у Херсоні. Фоторепортаж [Електронний ресурс]. – Електр. текстові дані. – Режим доступу: https://vgoru.org/post/yak-viglyadaye-pograbovanij-rosiyanami-hersonskij-krayeznavchij-muzej-fotoreportazh. - (дата звернення 23.02.2023). – Назва з екрана.

 

 

Календар подій

     1 23
4 5678910
1112 13 14 151617
18 19 2021222324
25262728 29 3031