Лебєдєва Яна

ЯНА ОЛЕКСАНДРІВНА ЛЕБЄДЄВА

легкоатлетка, майстер спорту України міжнародного класу, паралімпійка

 

Яна Лебєдєва – легкоатлетка, майстер спорту України міжнародного класу, член збірної команди України з легкої атлетики серед спортсменів з ураженнями опорно-рухового апарату, срібна призерка чемпіонату світу в Лондоні 2017 року (штовхання ядра), срібна призерка світу 2019 року (метання диску), срібна призерка Паралімпійських ігор 2020 у Токіо (метання диску); керівник громадської організації «Ініціатива на захист прав людей з інвалідністю», радник міського голови з питань доступності (просувала програму «Доступний Херсон»).

Народилася 12 лютого 1984 року у Сумській області. У спорт прийшла не з самого дитинства, як більшість професійних спортсменів, а у 16 років. "Хоча в мене інвалідність з дитинства, я була абсолютно здоровою дівчиною до 16 років. Потім отримала травму спинного мозку і хребта, і з 16 років пересуваюсь на візку. Чесно кажучи, у дитинстві я не дуже любила спорт, і стримано ставилась до уроків фізкультури. А вже після травми мені зустрілась людина, яка побачила в мені потенціал і бажання розвиватись, чогось досягти у спорті. На чергових реабілітаційних зборах я познайомилась із тренером – майстром спорту СРСР. Реабілітаційні збори важливі для людей на візку, у травмі, адже треба підтримувати свій фізичний стан. Роки йдуть, м’язи слабнуть, і треба залишатись у певній формі, щоб менше хворіти і бути самостійною. Я займалась для себе, а потім отримала пропозицію від тренера спробувати себе у легкій атлетиці. Спробувала, і у мене непогано вийшло", - розповідає Яна.

 На реабілітації познайомилася із майбутнім чоловіком Михайлом, який теж був на візку. Пізніше Яна Лебєдєва переїхала до чоловіка в Херсон і продовжила активно займатися спортом.

Спортивна кар'єра

За словами херсонської спортсменки на міжнародний рівень вона вийшла 2017 року. Тоді був її перший чемпіонат світу у Лондоні, де поступилася всього 1 сантиметром у штовханні ядра.

На Чемпіонат світу з легкої атлетики, що відбувався з 7 по 15  листопада 2019 року у Дубаї (Об'єднані Арабські Емірати) Яна Лебєдєва завоювала срібну нагороду. 14 листопада 2019 року Яна виборола срібну нагороду з результатом 16,26 метра зі світовим та європейським рекордом.

У червні 2021 року Яна Лебєдєва повернулася до рідного міста з Чемпіонату Європи з легкої атлетики з паралімпійських видів спорту (місто Бидгош, Польща)  Вона привезла дві медалі: золоту  - у метанні диску та бронзову - у штовхані ядра.

16 червня 2023 року на Чемпіонаті України з легкої атлетики серед спортсменів з інвалідністю виборола три медалі.  «Я змагалась у всіх трьох видах метань: ядро, диск, спис. Виборола три медалі найвищого ґатунку. Рік був не з легких в тренувальному плані, але мені вдалось показати гарні результати та показати в ядрі і списі особисті рекорди. Дякую тренерам за роботу і віру в мене!» - написала Яна.

Під час повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року Яна з чоловіком були в Херсоні.  "24 лютого прокинулися від гучних вибухів ракет, які прилетіли на Чорнобаївський аеродром. Потім зателефонувала мама і сказала, що почалася війна. Ми швидко вийшли на вулицю і побачили великий стовп диму - горів Чорнобаївський аэропорт. Після я дізналася що російська федерація напала на мою державу Україну".

На початку окупації херсонці виходили на мирні мітинги проти російських військових - окупантів. Яна з чоловіком  не їздили до центру міста, адже вдвох на візках, тому щодня виходили на мирні протести з прапором України біля свого двору в Херсоні.  "У нас з перших днів не було бажання і спроб виїхати. Ми вирішили для себе, що ми в себе вдома, ми на своїй землі і нікуди ми виїжджати не будемо. На третій-четвертий день ми почали виходити біля власного будинку з прапором України", - згадує Яна.

Виїздити з міста спочатку не збиралися, та коли відкрилися звірства в Бучі та Ірпені прийняли рішення евакуюватися, хоч офіційних «зелених коридорів» не було. Це був 42 другий день окупації. Дорога для двох людей на візках на підконтрольну територію без підтримки була складною та ризикованою, адже виїжджала Яна в жилетці з тризубом, а на дні сумки в темних пакетах були ретельно спаковані два українських прапори та спортивна форма з українською символікою. Виїхати подружжю вдалось з другої спроби.

"По нашій дорозі тоді було 10 російських блокпостів. Вони зупиняли машину, могли перевірити документи, подивитись речі. Питали нас куди ми їдемо, ми відповідали, що до Одеси, до родичів. А вони нам: «Лучше едьте в Крым, потому что там есть продукты». Я в дискусію не вступала, бо це ж немає сенсу.

Проїхали останній російський блокпост, а там вже починається «сіра зона» - там, де немає російських військових, немає українських, і там може трапитись що завгодно. Їхати треба швидко, не зупинятись. В сірій зоні правило таке: нікого чекати не можна. Заїжджаємо в цю зону - а навколо вибухи, десь в стороні… Поряд ішли бої. І тут ми бачимо колону машин, яка вочевидь не знає куди їхати. Ми зупинились і провели і цю групу людей. Потім машина почала дорогою ламатись, просто глохне і все. Чоловік дуже перенервувався тоді… Коли побачили перший наш блокпост, вже видохнули, як ковток свободи, легше дихається, почуваєш себе набагато безпечніше, і сльози на очах... Хлопці нам такі: «Скажіть паляниця»" - ділиться спогадами Яна Лебєдєва.

Тренуватися володарка срібла Паралімпіади у Токіо не припиняла навіть в окупації. Після виїзду в Одесу Яна активно включилася в спортивне життя, адже через повномасштабне вторгнення у 2022 році Яна Лебєдєва не брала участі ні в яких змаганнях. У червні 2023 року на Чемпіонаті України з легкої атлетики у місті Луцьк Яна Лебєдєва виборола три медалі.

На разі готується до наступних змагань. В підготовці Яні допомагає тренер і директор Херсонської дитячо-юнацької спортивної школи для дітей з інвалідністю Руслан Малашенко. «Тепер наша ціль – це Паралімпійські ігри у 2024 році. До них і готуємося. Будемо намагатися взяти участь і зайняти якомога вищі місця, щоб наш гімн і наш прапор підіймався найвище», – зазначає Яна.

Джерела:

1. Веселов Є. Призерка Паралімпійських ігор-2020 херсонка Яна Лебедєва знову виборола медалі //Гривна. - Електрон. дані. – Режим доступу:https://grivna.ua/publikatsii/prizerka-paralimpiyskih-igor-2020-hersonka-yana-lebedeva-znovu-viborola-medali. - Назва з екрана. – Дата публікації: 17.06.2023.

2. Іванова Т. «Хочу, щоб наш прапор підіймався найвище». Херсонська спортсменка про життя в окупації й підготовку до змагань [Електронний ресурс] // Суспільне Херсон – Електрон. дані. – Режим доступу: https://suspilne.media/457368-hocu-sob-nas-prapor-pidijmavsa-najvise-hersonska-sportsmenka-pro-zitta-v-okupacii-j-pidgotovku-do-zmagan// – Назва з екрана.

3."Найбільше я боялася знущань, як в Бучі": історія війни Яни Лебєдєвої [Електронний ресурс] – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.enableme.com.ua/ua/article/najbil-se-a-boalasa-znusan-ak-v-buci-istoria-vijni-ani-lebedevoi-7767.  – Назва з екрану. – Дата звернення: 12.09.2023.

4. Херсонка Яна Лебєдєва встановила новий світовий рекорд [Електронний ресурс] – Електрон. дані. – Режим доступу: https://miskrada.kherson.ua/news/khersonka-iana-liebiedieva-vstanovyla-novyj-svitovyj-rekord/. – Назва з екрану.

5. Херсонка Яна Лебєдєва здобула на Паралімпіаді у Токіо «срібло» [Електронний ресурс] – Електрон. дані. – Режим доступу: https://miskrada.kherson.ua/news/khersonka-iana-lebiedieva-zdobula-na-paralimpiadi-u-tokio-sriblo/. – Назва з екрану.

6. Херсонська спортсменка готується до Паралімпійських ігор [Електронный ресурс] / Суспільне Херсон; Катерина Гончаренко, Оксана Хлебус // YouTube. – Електрон. дані. — Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=JU-JsPwCUD8&t=8s. – Назва з екрана. – Дата публікації: 25.04.2023. – Дата перегляду: 5.09.2023.

7. Яна Лебєдєва «Коли я бачу людей, які досягли успіху завдяки моїй підтримці, мене це надзвичайно мотивує» [Електронний ресурс] // НАІУ: національна асамблея людей з інвалідністю. – Електрон. дані. – Режим доступу:

https://naiu.org.ua/project-naiu/prava-zhinok-z-invalidnistyu-diya-u-rozvytku/yana-lebedyeva-koly-ty-mayesh-sportyvni-zaslugy-to-na-tebe-vzhe-po-inshomu-dyvlyatsya-trishechky-dosluhayutsya-mozhna-vykorystovuvaty-svoyi-sportyvni-uspihy-yak-platformu-dlya-zmin/. – Назва з екрану.

8. Яна Лебєдєва стала срібною призеркою на Паралімпіаді у Токіо [Електронный ресурс] / Суспільне Херсон; Олена Протопопова, Вячеслав Ходус // YouTube. – Електрон. дані. — Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=kaTAg8v9VXY – Назва з екрана. – Дата публікації: 2.09.2021. – Дата перегляду: 5.09.2023.

Календар подій

       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031