Молдун Іван

ІВАН МОЛДУН

Ветеран російсько-української війни, спортсмен-паралімпієць

Іван Молдун народився у 1981 році. Після закінчення школи вступив до Харківського національного автомобільно-дорожного університету. Під час навчання познайомився з майбутньою дружиною Катериною. Одружився, коли йому було 24 роки, а дружині - 21. Під час сімейного життя у родині народилося двоє дівчат. До війни Іван Молдун працював інженером з транспорту, потім вивчився на оператора станка з ЧПУ.  Повномасштабне вторгнення він разом із дружиною й доньками застали далеко від дому: на заході України, куди сім'я вирушила на відпочинок. "Ми взяли відпустку та поїхали кататися на лижах, – згадує Іван. – Мали квитки назад на 25 лютого, але тоді потяги вже не йшли. З того час ми додому так і не потрапили. Моє місто почали обстрілювати. Через нього заходили окупанти”. 

На захисті країни

Іван відразу прийняв рішення записатися до лав ЗСУ. Після кількох походів до військкомату Іван Молдун все ж таки потрапив до армії у вересні 2022 року, хоч ще до того мав проблеми зі здоров'ям. «У мене була травма черепа, але я вважаю, це не привід не захищати нашу батьківщину», – переконаний ветеран. Мобілізували Івана Молдуна у вересні 2022 року. Місяць він проходив спеціальну підготовку, а в жовтні потрапив на передову зі спеціальністю стрілець-медик.

Служити Іван пішов до 79-ї окремої десантно-штурмової бригади. Воював на Мар'їнському напрямку та вже на початку листопада 2022 року зазнав важкого поранення: в окоп, де перебував чоловік, прилетіла міна... 

Зі спогадів Івана Молдуна про ті жахливі події  "3 листопада був дуже сильний мінометний обстріл. Напевно, найсильніший, який  я бачив. Ми тримали позицію, окоп. І від однієї з мін отримав поранення. Це була фосфорна міна. Хлопці казали, там все горіло після того, як мене винесли. 

Пам’ятаю, як тільки міна прилетіла, як отримав поранення, все було в диму, в цих вогниках. Хлопці десь були по своїх точках. Почув голоси, почав кричати, щоб витягли мене. Потім враз голоси стихли, думаю: “Ну все. Нема сенсу кричати, лягаю помирати”. А поворухнутися не міг, турнікет вдягнути не міг, бо вузько – в окоп влетіло. Потім знову почув голоси. Вони почали мене витягувати з цього диму, я вже дихати не міг, отримав опіки дихальних шляхів. Мене залили водою, витягли, вдягли турнікети. Мабуть, те, що був весь у грязюці, дуже врятувало – на вцілілих ділянках тіла я майже не отримав опіків. Пам’ятаю, ранок настав, бо вже видно було. І почали евакуацію до машини. 

Близько кілометра мене виносили. Це все теж під мінометним обстрілом. Я був свідомий, в мене був больовий шок. Мені вкололи знеболювальний препарат. Я був притомний, доки евакуаційна машина не від’їхала. Розповідали, що евакуаційну машину обстрілювали. 

І вже коли привезли на пункт збору поранених, я трошки прийшов до тями. Потім, я так розумію, мені вкололи щось наркотичне, і я знову відключився.

Отямився вже в госпіталі в Дніпрі, в реанімації. Зразу, коли отримав поранення і одягав турнікети, зрозумів, що ніг у мене не буде..."

Воїн, чия воля сильніша за тіло

Після отриманої травми як наслідок – ампутації обох ніг. Відтоді постійно в лікарнях, чекає на протезування, але не втрачає жагу до життя. 

"Дізналась, що чоловік поранений, що була ампутація, шукала його в лікарні. Коли зрозуміла, що він вижив, то було питання, а як він адаптується у житті...", - ділиться своїми спогадами Катерина, дружина Івана.

Саме дружина Катерина стала поштовхом для початку занять параолімпійським спортом - вона хотіла, щоб чоловік і надалі залишався найкращим прикладом у житті для своїх двох доньок. Вона розповіла коханому про Ігри нескорених і надихнула його спробувати в рамках проходження реабілітації. Професійно Іван Молдун ніколи до цього спортом не займався, але грав у волейбол, а також практикував легку атлетику й паверліфтинг. Поки перебував у лікарнях, Іван Молдун опанував новий для себе вид спорту: почав стріляти з лука.  Крім стрільби з лука, Іван навчився плавати без допомоги ніг, грати навсидячки у волейбол і навіть їздити верхи.

Воїна у всьому підтримує дружина Катерина, яка постійно поруч з чоловіком та разом з ним також займається спортом. "Це насамперед моя реабілітація, – каже Іван Молдун. – Адже, щоб стати на протез, треба гарна фізична підготовка. Це те, що потрібно для мене. Протезування й усе інше, що я зараз роблю, – заради дітей. Моя сім’я залишається, мені потрібно бути з ними. Вони мене дуже мотивують".

На змаганнях "Ігри нескорених-2023"

У 2023 році Львів став столицею Нескорених. «Ігри нескорених» – це спортивні змагання в паралімпійському стилі. 200 українських поранених військовослужбовців і ветеранів змагались у 9 видах спорту – стрільбі з лука, легкій атлетиці, велосипедному спорті, веслуванні в приміщенні, волейболі сидячи, баскетболі на візках, плаванні. Понад дві сотні військових та ветеранів з усіх куточків України взяли участь у Національному відборі змагань "Ігри Нескорених" Серед них  і  Іван Молдун.

"Я дивлюсь на нього на цих змаганнях, він посміхається. А 5,5 місяців тому ми їхали евакуаційним потягом, він був найважчим, а сьогодні він ‒ на змаганнях. Це його досягнення, але і моє теж», ‒ говорить дружина бійця Катерина Молдун. 

 

За результатами національного відбору Іван Молдун – серед 24 спортсменів, які беруть участь в Invictus Games Düsseldorf 2023 – міжнародних Іграх Нескорених.В іграх, заснованих принцом Гаррі, беруть участь поранені військовослужбовці в таких видах спорту, як баскетбол на візках, волейбол сидячи та веслування в залі. «Invictus» із латини означає «непереможний», «незламний» або «нескорений».

У 2023 році ці спортивні змагання відбувалися з 9 по 16 вересня 2023 року у місті Дюссельдорф (Німеччина). Іван Молдун виборов "срібло" у веслуванні на тренажерах, посівши друге місце у спринті в класі IR2, після чого став срібним призером на дистанції 50 метрів брасом (клас ISB). 

Принц Гаррі відвідав третій день змагань “Ігри нескорених 2023” (Invictus Games) у Дюссельдорфі, засновником яких він є. Герцог Сассекський підійшов до членів команди України, яким потиснув руки, поспілкувався та зробив світлини.

Крім того, проходивши повз українську трибуну, принц Гаррі підійшов до херсонця Івана Молдуна. Герцог потиснув йому руку і став поряд із ним на одне коліно.

Джерела:

1. Василевська Є. Принц Гаррі привітав херсонського призера «Ігор нескорених» Івана Молдуна (відео)// Мост. - Електрон. дані. – Режим доступу: https://most.ks.ua/news/url/prints-garri-privitav-hersonskogo-prizera-igor-neskorenih-ivana-molduna-video/ . – Назва з екрану.

2. Іван Молдун: “Мрію попірнати у морі в Криму”. - Електрон. дані. – Режим доступу:https://invictusgames.in.ua/ivan-moldun-mriyu-popirnaty-u-mori-v-krymu/ . – Назва з екрану.

3. Макаревська К.«Призвичаїтися до візка – як навчитися ходити». Іван Молдун – про Ігри нескорених, мрію про протези та підтримку дружини.– Електрон. дані. – Режим доступу: https://suspilne.media/546333-prizvicaitisa-do-vizka-ak-navcitisa-hoditi-ivan-moldun-pro-igri-neskorenih-mriu-pro-protezi-ta-pidtrimku-druzini/. – Назва з екрану.

4.Макаревська К. "Я наче Аліса в Країні Див". Іван Молдун – про медаль на Іграх нескорених та "казковий" контраст з Україною у війні.  – Електрон. дані. – Режим доступу: https://suspilne.media/571673-a-nace-alisa-v-kraini-div-ivan-moldun-pro-medal-na-igrah-neskorenih-ta-kazkovij-kontrast-z-ukrainou-u-vijni/ – Назва з екрану. 

5. Парубій Х.  «Це моя реабілітація»: як поранені воїни брали участь у національному відборі «Ігор Нескорених». – Електрон. дані. – Режим доступу:

https://zahid.espreso.tv/tse-moya-reabilitatsiya-yak-poraneni-voini-brali-uchast-u-natsionalnomu-vidbori-igor-neskorenikh. – Назва з екрану.

6. Щидловська Г.  Нескорені – історія військовослужбовця Івана Молдуна та його дружини Катерини [Електронний ресурс] // Вгору. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://vgoru.org/istoriyi/neskoreni-istoriya-vijskovosluzhbovcya-ivana-molduna-ta-jogo-druzhini-katerini.– Назва з екрану.

7. Ярема Г. «Ми з Іваном як два дерева, що переплелися кронами і стали одним цілим» – Електрон. дані. – Режим доступу: https://wz.lviv.ua/life/484334-my-z-ivanom-iak-dva-dereva-shcho-pereplelysia-kronamy-i-staly-odnym-tsilym. – Назва з екрану.

8. У лютому - операція, у квітні - змагання ветеранів. Історія незламної родини Молдунів  Відеодані. – Опубл.16.05.2023. - Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=W6csbIrxNF0

 

Календар подій

       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031