Головна Новини Вони вболівали за українську державність...

Вони вболівали за українську державність...

22.01.2020 12:51

До Дня соборності України в обласній книгозбірні пройшла година історичного краєзнавства «Український Херсон: траєкторія доль та подій», присвячена видатним постатям – Володимиру Кедровському і Миколі Чернявському, які зробили значний внесок у боротьбі за національне відродження і незалежність України. 
Володимир Іванович Кедровський – дуже відома й авторитетна історична особистість у колі західної української діаспори. У нас же його ім’я було абсолютно невідомим до 1991 року й маловідоме навіть у наш час. Володимир Іванович Кедровський – державний і політичний діяч, полковник Армії УНР. У роки перших визвольних змагань був очільником Державної інспекції військ Армії Української Народної Республіки. Його називають «головним самостійником» Херсонщини, у рідному Херсоні допомагав утворювати з місцевого гарнізону українські маршові роти. Усе подальше життя після виїзду з України Володимир Кедровський продовжував займатися активною громадською та політичною діяльністю, письменництвом та журналістикою, віддаючи себе батьківщині. Він читав лекції у провідних університетах Америки, був головним редактором найстарішої американської україномовної газети «Свобода». Виступав за поширення української шкільної освіти в еміграції. Очолював український відділ радіостанції «Голос Америки» у Вашингтоні. Є автором публіцистичних творів «Обриси минулого» та «1917 рік». 
Життя Володимира Кедровського скінчилося в еміграції, далеко від рідної Херсонщини – він похований на українському православному цвинтарі у Баунд Бруку. (США). У Херсоні на честь Володимира Кедровського було перейменовано одну з вулиць, також у 2018 році відкрито пам’ятний знак (у Північному мікрорайоні).
Микола Федорович Чернявський — видатний український письменник, громадський діяч, лектор інституту народної освіти. З 1903 року до кінця свого життя жив і працював у Херсоні. Працював у губернському земстві, пізніше вчителював. 1917 року очолив товариство «Українська Хата в Херсоні». У держархіві Херсонської області зберігається архівно-слідча справа голови першої херсонської легальної української просвітницької організації – товариства «Українська Хата» письменника М. Ф. Чернявського. Робота на ниві національного відродження і просвіти коштувала йому, як і багатьом іншим інтелігентам, життя. Останні 9 років його життя були тісно пов’язані з органами ДПУ-НКВС. Він мріяв тоді про батьківщину, «де править правда нелукава», але хіба міг знати, якими пророчими для нього стануть ці поетичні рядки. «За слово правди вмерти радо» – саме так це і сталося. Микола Чернявський прийняв страшну мученицьку смерть за слово правди – у 70-річному віці був репресований та розстріляний у Херсоні у 1938 році. Херсонці повертають із забуття ім’я Миколи Федоровича Чернявського – так, у 2018 році у серії «Літературні скарби Херсонщини» була видана книга «Микола Чернявський. Вибране», бібліотеці-філії № 14 присвоєно ім’я видатного українського інтелектуала, письменника та громадського діяча. 
Під час заходу присутні мали змогу ознайомитися з прижиттєвими творами Володимира Кедровського та Миколи Чернявського, погортати рідкісне видання «Вісник товариства «Українська хата», послухати поезії Миколи Чернявського, присвячені рідній Україні. 

Календар подій

    123
45678910
11121314 15 1617
18192021222324
252627 28 293031