ВИДАТНІ ПОСТАТІ ХЕРСОНЩИНИ

Давні часи (до 1917 року)

 

 УШАКОВ ФЕДІР ФЕДОРОВИЧ 

[1744-1817]  
флотоводець 
 

Ушаков Федір Федорович народився на Тамбовщині (Росія) у сім'ї дрібного дворянина. Початкову освіту здобув у селі, де пройшло його дитинство. Закінчив Морський кадетський корпус.
Ушаков Ф.Ф. - учасник російсько-турецьких воєн 1768-1774, 1787-1791 років.
Розвиток військово-морського суднобудування в Херсоні тісно пов'язаний з ім'ям адмірала, під керівництвом якого збудовано лінійний корабель №4 "Святий Павло". Досвід капітана уважно вивчався і переймався командирами інших кораблів, що будувались в Херсоні.
Ушаков Ф.Ф. доклав багато зусиль і енергії" для боротьби з епідемією чуми в місті. За врятування життя моряків Ф.Ф.Ушаков нагороджений орденом Володимира IV ступеня.
Пізніше флотоводець неодноразово бував в Херсоні.
Ф.Ф. Ушаков вніс особливий вклад в становлення і розвиток Чорноморського флоту, його головної бази Севастополя, в досягнення блискучих перемог чорноморців в боях в районі Тендри (1790 p.), Керчі (1790 p.), Каліакрії( 1791 p.), взяття фортеці Корфу (1799 p.).
Під час війни проти Франції упішно проведено середземноморський похід Ф.Ф.Ушакова 1798-1800 років. Ним розроблено і застосовано тактику маневру, нові форми морського бою.
Ф.Ф. Ушаков - основоположник школи блискучих флотоводців Лазарева, Нахімова, Корнілова та інших.
У 1812 році адмірала Ф.Ф. Ушакова обрано тамбовським дворянством керівником Тамбовського ополчення. Всі свої матеріальні надбання Ф.Ф.Ушаков віддав бідним на облаштування шпиталів та церкви.
Останні роки життя флотоводець жив самотнім в селі поруч з Санаксарським монастирем. Тодішній настоятель монастиря ієромонах Нафанаїл згадує: "Адмирал Ушаков, сосед и знаменитый благотворитель Санаксарской обители... по временам жертвовал от усердия своего обители значительные благотворения; также бедным и нищим творил всегдашние милостивые подаяния и вспоможения".
Захоронений флотоводець у санаксарському монастирі.
Іменем російського флотоводця названо бухту у Баренцовому морі, мис на узбережжі Охотського моря. В період Великої Вітчизняної війни установлені ордени і медалі Ф.Ф. Ушакова.
В Мордовії, у санаксарському монастирі канонізовано відомого адміріла Федора Федоровича Ушакова. Адмірал Ушаков зачислений до ліку святих Саранської єпархії.
9 травня 2003 року у м. Херсоні освячено храм-пам'ятник на честь святого Федора Ушакова при УМВС в Херсонській області.
В Херсоні його ім'я носять головний проспект, де встановлено пам'ятник флотоводцю.

Памятник адмиралу Ушакову

...Он у Днепра
Российский строил флот.
Стоял у колыбели нашей славы.
Глядеть с опаской стали на Восход
Не зря тогда заморские державы.
Прошло два века.
И одет в металл,
С подзорною трубой не расставаясь,
Стоит на пьедестале адмирал,
Херсона моего не узнавая...

І.С.Плоткіна

 

 

Календар подій

     12
3456789
10111213141516
1718 19 20212223
242526272829