ВИДАТНІ ПОСТАТІ ХЕРСОНЩИНИ

Давні часи (до 1917 року)

 

 ДЖОН ГОВАРД

 

[1726-1790]
англійський філантроп
і громадський діяч

 

Делал других здоровыми.
Жил благожелательный к другим.
Жил для других.

 

 

 

 

Джон Говард народився в сім'ї шпалерника поблизу Лондона (Великобританія). Одержав релігійну освіту. Вивчав географію, природознавство, особливий нахил виявив до медицини, все своє життя займався добродійністю.
За успіхи в науці у 1756 році Джона Говарда обрано членом королівського наукового товариства.
У 1774 році англійський парламент приймає за ініціативою Говарда два закони, які поклали початок тюремній реформі.
У 1777 році Джон Говард видав книгу „Стан тюрем Англії і Уельса".
В Росії Джон Говард побував двічі: у 1781 і 1789 роках. Відвідавши Петербург, Твер, Кременчуг, він приїхав у м. Херсон. Лікував переважно бідняків безкоштовно. По тричі на день відвідував військовий лазарет, тюремний замок та карантинний шпиталь. Ним відмічено, що „во всей Европе нигде не нашел подобного порядка, чистоты и устройства тюрем и госпиталей как в Херсоне, под ведением Мордвинова".
Надаючи допомогу хворій тифом жінці, Джон Говард заразився і у січні 1790 року помер. У передсмертних записках Джон Говард писав: „Не переносите моего праха в Англию, там, как и здесь, буду я в одном расстоянии от неба... Я не желаю ни памятников, ни надписей: но хотел бы, чтоб на моей могиле были поставлены солнечные часы...". Говарда було поховано на дачі Дофінє, на лівому березі річки Вірьовчиної (тепер цвинтар в кінці вулиці Некрасова м. Херсона). За сприяння адмірала Мордвінова і генерал-майора Кобле на могилі Джона Говарда був поставлений обеліск з сонячним годинником.

... Над дивной могилой не плач, не жалей,
Что гения череп наследье червей.
Погас! Но ничто не оставлено им
Под солнцем живым без привета;
На все отозвался он сердцем своим,
Что просит у сердца ответа...

У 1820 році за вказівкою царя Олександра І і за проектом архітектора В.П.Стасова побудовано новий пам'ятник-обеліск Джону Говарду і встановлено на чотирикутній площі перед в'їздом до Херсона, де він знаходиться і тепер. Білий обеліск здійнявся в небо, наче душа того, хто віддав себе на благо зцілення жителів міста.
У зв'язку з 200-річчям з дня смерті Джона Говарда випущено пам'ятну медаль.
Ім'ям філантропа названі вулиці в Херсоні, селах Степанівці та Садовому.
Фонди, музеї Джона Говарда поширились по всій Європі. Його ім'я залишається безсмертним прикладом для наслідування, символом самовідданого служіння людям. 

Календар подій

12 3 4567
89101112 13 14
15161718192021
22232425262728
2930