ВИДАТНІ ПОСТАТІ ХЕРСОНЩИНИ

Давні часи (до 1917 року)

 

 ДЖОН ГОВАРД

 

[1726-1790]
англійський філантроп
і громадський діяч

 

Делал других здоровыми.
Жил благожелательный к другим.
Жил для других.

 

 

 

 

Джон Говард народився в сім'ї шпалерника поблизу Лондона (Великобританія). Одержав релігійну освіту. Вивчав географію, природознавство, особливий нахил виявив до медицини, все своє життя займався добродійністю.
За успіхи в науці у 1756 році Джона Говарда обрано членом королівського наукового товариства.
У 1774 році англійський парламент приймає за ініціативою Говарда два закони, які поклали початок тюремній реформі.
У 1777 році Джон Говард видав книгу „Стан тюрем Англії і Уельса".
В Росії Джон Говард побував двічі: у 1781 і 1789 роках. Відвідавши Петербург, Твер, Кременчуг, він приїхав у м. Херсон. Лікував переважно бідняків безкоштовно. По тричі на день відвідував військовий лазарет, тюремний замок та карантинний шпиталь. Ним відмічено, що „во всей Европе нигде не нашел подобного порядка, чистоты и устройства тюрем и госпиталей как в Херсоне, под ведением Мордвинова".
Надаючи допомогу хворій тифом жінці, Джон Говард заразився і у січні 1790 року помер. У передсмертних записках Джон Говард писав: „Не переносите моего праха в Англию, там, как и здесь, буду я в одном расстоянии от неба... Я не желаю ни памятников, ни надписей: но хотел бы, чтоб на моей могиле были поставлены солнечные часы...". Говарда було поховано на дачі Дофінє, на лівому березі річки Вірьовчиної (тепер цвинтар в кінці вулиці Некрасова м. Херсона). За сприяння адмірала Мордвінова і генерал-майора Кобле на могилі Джона Говарда був поставлений обеліск з сонячним годинником.

... Над дивной могилой не плач, не жалей,
Что гения череп наследье червей.
Погас! Но ничто не оставлено им
Под солнцем живым без привета;
На все отозвался он сердцем своим,
Что просит у сердца ответа...

У 1820 році за вказівкою царя Олександра І і за проектом архітектора В.П.Стасова побудовано новий пам'ятник-обеліск Джону Говарду і встановлено на чотирикутній площі перед в'їздом до Херсона, де він знаходиться і тепер. Білий обеліск здійнявся в небо, наче душа того, хто віддав себе на благо зцілення жителів міста.
У зв'язку з 200-річчям з дня смерті Джона Говарда випущено пам'ятну медаль.
Ім'ям філантропа названі вулиці в Херсоні, селах Степанівці та Садовому.
Фонди, музеї Джона Говарда поширились по всій Європі. Його ім'я залишається безсмертним прикладом для наслідування, символом самовідданого служіння людям. 

Календар подій

    123
45678910
11121314151617
181920 21 222324
25262728293031